GeriEkonomi ABD ile KOBİ dayanışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ile KOBİ dayanışması

ABD ile KOBİ dayanışması
refid:3901327 ilişkili resim dosyası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 17 Mart tarihinde Amerika Ticaret Odası ile TOBB arasında imzalanacak anlaşma ile 3 bin Türk, 3 bin de Amerikalı KOBİ'nin bir araya getirileceği bir platform oluşturulacağını bildirdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Birlik Merkezinde gerçekleştirilen çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren ve basına kapalı gerçekleştirilen yemek sonrasında bir açıklama yapıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile ABD'nin gerek askeri, gerek politik açıdan ilişkilerinin son 50 yıllık perspektifte en üst noktada devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi Wilson ile beraber, Türkiye ile ABD'nin ticari ilişkilerinin önümüzdeki dönemde de iyi bir noktaya geleceği inancında olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede 17 Aralık tarihinde Amerika Ticaret Odası ile Odalar Birliği'nin bir anlaşma imzalayacağını kaydetti. Söz konusu anlaşma sonucunda 3 bin Türk, 3 bin de Amerikalı KOBİ'nin bir araya getirileceği bir platform oluşturulacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, gerek yatırım, gerek iş yapma biçimiyle yaklaşık 2002 tarihinden bu yana süren projenin böylece realize olacağını söyledi.

EREZ SANAYİ BÖLGESİ

Filistin'de son seçimleri kazanan Hamas'ın, Gazze'de yeniden hayata geçirilmesi planlanan Erez Sanayi Bölgesi projesini nasıl etkileyeceğini ilişkin bir soruya verdiği yanıtta ise Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi: “Bu projenin bu safhaya gelmesinde dünyadaki siyasi otoritelerin desteği çok önemli idi. Bu çerçevede İsrail, Filistin ve Türk hükümetlerinin desteği ile bu noktaya kadar geldik. Bu proje önümüzdeki dönemde aslında Filistin halkının yoksulluğunu, işsizliğini bir nebze çözebilecek belki de en somut projelerden bir tanesi. Bu projenin devam edebilmesi için üç hükümetin iradesinin devam ediyor olması lazım. Eğer üç hükümetin iradesi devam ederse Filistin'de yapılacak sanayi bölgesinin tekrar aktif hale gelmesi söz konusu olabilir. Şu anda proje durmuş değil. Bizim mühendislerimiz çalışmakta. İki tane mühendisimiz yeni geldi. İki tanesi de yeni gitti. Bu çerçevede hala alt ve üst yapı projelerimizle ilgili projelendirme devam ediyor. Tabii zaman içinde hepimiz göreceğiz ne gelişeceğini ama destek önemli tabi.”

Söz konusu proje ile ilgili endişelerin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine de Hisarcıklıoğlu, “Endişem yok. Sonuçta iktidara gelen partiler halkın mutluluğu, refahı ve zenginleşmesi için gelirler. Bundan başka da somut bir proje yok. O bölgenin de dünya ile entegrasyonu söz konusu. Eğer bu yapılacaksa bu projenin hayata geçiyor olması lazım” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle