GeriEkonomi ABD ile karma ekonomi komitesi kuruluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ile karma ekonomi komitesi kuruluyor

Başbakan Bülent Ecevit'in Türk ekonomisinin içinde bulunduğu krizin üstesinde gelme amacıyla başkent Washington'a yaptığı resmi gezi ilk meyvesini verdi.

Ecevit'in ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile buluşmasından sonra Türkiye ile Amerika arasında birikmiş, tıkanmış ekonomik ve ticari kapsamlı sorunların çözülmesi için iki ülke arasında 'Karma Ekonomi Komitesi' kurulması yolunda görüş birliğine varıldı. Türk-Amerikan uzmanlarından oluşacak ortak komitenin ilk toplantısının önümüzdeki Şubat sonunda yapılacağı ifade edildi.

11 Eylül terör saldırıarını takiben Orta Doğu ve Kafkaslarda Türkiye'nin konumunun daha önem kazandığı bilincinde olan Başkan yardımcı Cheney'in görüşme de Ecevit'e iki ülke arasında stratejik ortaklığın daha geliştirilmesi temennisine Başbakan Bülent Ecevit bu ortaklığın en zayıf halkasının ekonomik ve ticari ilişkiler olduğu şeklinde yanıt verdi.

Ecevit Türk-Amerikan ilişkilerindeki pürüzleri mercek altına koyan izahatında Amerika'nın bazı ihraç ürünlerine koyduğu kotaların kaldırılması, tercihli ticaret yoluna gidilmesi, Türkiye'nin yeni özel sanayi bölgelerine Amerikan yatırımlarının teşvik edilmesi, savunma malzemeleri alımında kolaylık sağlanması gibi hususlarda destek istedi.

Buluşmaya katılan bir yetkili ‘‘Türkiye'ye yapılacak yardımların yüzde 90'ı ABD kongresinin onayını gerektiriyor. Ecevit ile Cheney arasında görüş birliği neticesinde Beyaz Saray Kongre üzerindeki nüfuzunu daha güçlü kullanacağını sanıyorum. Başbakan Ecevit'in bu ziyaretinde en fazla önem verdiği husus Batı alemine Amerika'nın Türkiye'nin yanında olduğu mesajını vermek. Olumlu cereyan eden görüşmelerinde Başkan Bush'dan da aynı desteği sağladığında amacına ulaşmış olacak’’ diye konuştu.

Cheney'in Türkiye'nin ekonomik sorunlarına çözüm getirecek karma komite oluşturulmasına sıcak bakmasında İMF ve Dünya Bankası üst düzey yetkilerinden aldığı bilgiler hayli etkili oldu. Bu bilgilerde Türkiye'nin çeşitli engel ve güçlüklere rağmen İMF programlarının uygulanmasında başarı gösterdiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle