GeriEkonomi ABD faizine fren göründü dolar 1.47 YTL’ye indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD faizine fren göründü dolar 1.47 YTL’ye indi

Piyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanmadan bu yana dolar ilk kez 1.47 YTL seviyesine geriledi. Önceki gün açıklanan temmuz ayı enflasyonunda sürpriz bir yükseliş olmamasıyla güne yatay seyirle başlayan piyasalarda ABD’de açıklanan olumlu verilerle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımını durdurabileceği beklentisi doları 1.47 YTL’ye kadar düşürdü.

FAİZ ARTIRIMI DURABİLİR:

Dolar güne 1.4950 YTL seviyelerinden başladı. Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) yaklaşık 125 milyon dolarlık yutdışından elde ettiği kaynağı YTL’ye çevirmek için piyasadaki satışı doları ancak 1.4890 YTL’lere kadar geriletebildi. Öğleden sonra ABD’de beklentilerin altında açıklanan tarım dışı istihdam ile tahminlerin üzerinde çıkan işsizlik oranı FED önümüzdeki hafta salı günü yapacağı toplantıda iki yıldır süren faiz artırımlarını durdurabileceği beklentisine neden oldu. Bu olumlu beklenti uluslararası piyasada doların hızla değer kaybına neden olurken, içeride yabancı satışlarıyla birlikte dolar bankalararası piyasada alışta 1.4650 YTL, satışta 1.4700 YTL’ye geriledi. Böylece dolar mayıs ayı sonundan bu yana ilk kez bu seviyelere inmiş oldu.

EUROBOND’LARA TALEP GELDİ:

Merkez Bankası gösterge niteliğinde döviz kurunu alışta 1.4827 YTL satışta 1.4899 YTL olarak ilan etti. Dolar serbest piyasada 1.4770 YTL’den günü tamamladı. ABD verisinin FED faiz artırımlarını durdurabileceği beklentileri Türk Eurobondları başta olmak üzere tüm gelişmekte olan piyasa tahvillerine talebi artırdı. Böylece dün Türk Eurobondlarında 1 dolarlık artış gündeme geldi. Veriye kadar 146.5 dolar seviyesinde işlem gören Türk Eurobondları, 147.5 dolara yükseldi.

YABANCI BORSAYA KOŞTU:

ABD’de açıklanan verinin etkisiyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda da (İMKB) yukarı yönlü bir seyir hakim oldu. Güne 35.000 seviyelerinden başlayan endeks saat 15.30’daki ABD verileriyle hızla 36.000 seviyesine doğru hareket etti. Yabancı alımlarının ağırlıklı olduğu borsada 1.1 milyar YTL’lik işlem hacmiyle endeks günü yüzde 2.54 değer artışıyla 36.160 puan seviyesinden tamamladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle