GeriEkonomi ABD, Ecevit'e ‘serbest ihracat’ jesti yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Ecevit'e ‘serbest ihracat’ jesti yapacak

Başbakan Ecevit'i ağırlamaya hazırlanan ABD, Türkiye'nin, ihracat kolaylıkları sağlanması talebine sıcak. Öncelik tekstil kotalarında.

Başbakan Bülent Ecevit'in ABD gezisi başlamadan olumlu sinyalleri art arda geliyor. IMF kaynağının 16.4 milyar dolara çıkacağı haberlerinin ardından şimdi de ABD'nin Türkiye'ye AB ülkelerine tanıdığı ihracat serbestisini tanıması gündeme gelecek. Böylece tekstil kotası sıkıntısı tümüyle ortadan kalkacak.

ABD yönetimi, Başbakan Bülent Ecevit'in Washington gezisi sırasında büyük bir jeste hazırlanıyor. ABD, Avrupa Birliği ülkelerine tanıdığı ihracat serbestisini Türkiye'ye de tanıyacak. Böylece, Türkiye, ABD'ye yapacağı tekstil ihracatında kota sıkıntısı ile karşılaşmayacak.

Başbakan Ecevit'in gezisi öncesinde, ABD heyetleriyle yapılan temaslarda, ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi üzerinde duruldu. Türkiye'nin 1996'dan beri AB ile Gümrük Birliği Anlaşması'nın bulunduğu anımsatılarak, ihracatta AB'ye tanınan kolaylıkların Türkiye'ye de verilmesi talep edildi. Bu çerçevede Türk tarafı, AB ülkelerine uygulanmayan tekstil kotalarının Türkiye için de tamamen kaldırılmasını istedi. Nitekim, Ecevit de partisinin dün yapılan TBMM Grup toplantısında bu konuya değinerek, ‘‘Biz yardım değil ticaretin arttırılmasını talep edeceğiz’’ açıklamasında bulundu.

PORTEKİZ ÖRNEĞİ

Başbakanlık'tan alınan bilgiye göre, ABD tarafı Türkiye'nin bu talebini olumlu buldu. Bu çerçevede Ecevit'in gezisi sırasında ABD, ihracatta AB ülkelerine tanıdığı hakkın aynısını Türkiye'ye de verecek. Böylece Türkiye'nin bazı tekstil ürünlerinde karşılaştığı kota sıkıntısı da sona erecek. ABD yönetiminin Türkiye'ye uyguladığı kotaları kaldırması için bir yasal düzenlemeye ihtiyacı bulunmuyor. Washington yönetiminin bu kararı alması yeterli oluyor.

ABD, son olarak Portekiz AB üyesi olduğunda, bu ülkeye uygulamakta olduğu tekstil kotalarını kaldırmıştı. ABD-AB arasında gümrük vergisi uygulaması ise devam ediyor. Bunun da ortadan kaldırılması için ABD ve AB arasında serbest ticaret anlaşmasının yerine geçecek Trans Atlantic Acenda'ya dönük görüşmeler devam ediyor. Bu anlaşmanın tamamlanması halinde AB ile ABD arasında uygulanan gümrük vergileri de sıfırlanmış olacak.

Türkiye'nin ABD ile toplam ticaret hacmi son 5 yıl içinde Türkiye lehine yüzde 50 oranında artış göstermişti. Buna, hükümetler arasında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, İç Kazançlardan Elde Edilen Gelirlerde çifte Vergilendirmenin önlenmesi Anlaşması, Ticaret ve Yatırım İlişkilerinin Geliştirilmesine İlişkin Anlaşma gibi bir dizi yasal düzenlemenin yapılması katkı sağlamıştı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi de bu sayede 3 milyar dolardan 5 milyar dolar seviyesine çıkarken, Türkiye aleyhine sürekli verilen açık da gitgide kapanmaya başladı.

ABD ile AB Ülkeleri arasındaki ticari ilişkilerde son zamanlarda gergin bir dönemin yaşanmasıyla birlikte, AB ülkelerine olan ihracat 2000 yılında yüzde 4 oranında aratarak 151,6 milyar Dolar'a çıktı. Bu dönemde ABD'nin AB ülkelerinden alımı da yüzde 10 artarak 195,4 milyon Dolar'a yükseldi.

Türkiye hep bunu istedi

Türk işadamları ABD'ye ihracatın artması için en pratik yol olarak ABD'nin Türkiye ile ABD-AB ticaret esaslarını kabul etmesini görüyor. Çünkü Türkiye 1996'da AB ile Gümrük Birliği'ne girdiğinde ABD ile de ABD-AB ticaret esaslarına göre ticaret yapma hakkı kazandı. Ancak o dönemdeki büyük ihmal sonucu ABD, Türkiye'nin bu talebini sürüncemede bıraktı. Şu anda AB ülkeleri ABD'ye yüzde 9 gümrük ile mal ihraç edebiliyorlar. AB ihracatçılarına kota da uygulanmıyor. AB'nin Gümrük Birliği ortağı Türkiye ise ABD'ye ihracatta hem miktar kısıtlamalarına maruz kalıyor, hem de ABD'ye sattığı ürünler için yüzde 17 ila yüzde 32 arasında gümrük vergisi ödüyor. Eğer ABD Başkanı George W. Bush, Türkiye için ABD-AB ticaret esaslarını uygulamaya alırsa Türkiye'nin başta hazırgiyim olmak üzere ABD'ye ihracatı birçok sektörde hızla artacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle