GeriEkonomi ABD devleri Türklere özel hamburgerde kapıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD devleri Türklere özel hamburgerde kapıştı

ABD'nin iki hamburger devi McDonald's ile Burger King, Türkler'in damak tadına uygun ürün yarışına girdi. Burger King'in hamburger köftelerinin Türk damak tadına daha yakın olduğunu dikkate alan McDonald's, Whopper'a benzeyen McExtra'yı çıkardı. McExtra, sadece Türkiye'de satılacak.

Hamburger devlerinin Türkiye'ye özel rekabeti alevlendi. Günde, 1.5 milyon kişinin hamburger yemek için yaklaşık 500 milyar lira harcadığı Türkiye'de, hamburger devleri pazardan daha fazla pay alabilmek ve daha geniş müşteri kitlesine ulaşabilmek için kolları sıvadılar. Türklerin damak zevkine uygun ürün çabası içinde olan şirketler, Türk usulü fast-food yarışına girdi.

Burger King Türkiye'de 1999 yılında en az 120-130 Burger King restoranına ulaşmayı hedeflerken, Mc Donald's da 2000 yılında restoran sayısını 200'e çıkartmayı amaçlıyor. Bunun yanında ürün portföyünde değişikliklere de giden şirketler, Türklerin daha çok sevdiği ya da Türk damak tadına daha uygun ürünler için yatırım yapıyorlar.

500 BİN LİRA

Mc Donald's tarafından yeni piyasaya sunulan McExtra, Türk damak zevkine uygun köfteyle ve diğer McDonald's ürünlerine göre daha büyük sandwiç ekmekleri içinde sunuluyor. Yaklaşık bir yıldır Pınar Et'le yaptıkları çalışma sonucunda piyasaya sunulan McExtra, sadece Türkiye'de satılacak. McExtra'nın sade fiyatı 500 bin lira iken, menü olunca bu fiyat 800 bin liraya çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl 6.5 milyon adet Whopper tüketildiğini belirten Burger King Genel Müdürü Alp Gürdil, rakiplerinin de Whopper'e benzer ürün yaratma çabasında olduklarını söyledi. Tek Whopper'ın fiyatı 475 bin lira iken, bu fiyat menüde 800 bin liraya ulaşıyor.

Burger King'in tüm dünyada ürünlerinin standart olduğuna değinen Gürdil, Türkiye'ye ya da Çin'e özel bir ürün olamayacağını, ancak Türklerin Whopper'ı çok sevdiğini belirtti. Fiyatlarının da daha makul olduğuna değinen Gürdil, rakiplerinin Whopper lezzetini asla yakalayamayacağını savundu. Alevde ızgara edilen hamburgeriyle ünlenen Burger King restoranlarında, alevde ızgara edilen tavuk satışına da başlandı. Bu ürünün de Whopper gibi büyük ve yağsız, lezzetinin de çok iyi olduğunu vurgulayan Gürdil, şu anda 10 restorantta satışlara başladıklarını belirtti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle