GeriEkonomi ABD’de sendika bastırdı Gölcüklü Transit üretiminin bir bölümü Kansas’a kaydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de sendika bastırdı Gölcüklü Transit üretiminin bir bölümü Kansas’a kaydı

ABD’de sendika bastırdı Gölcüklü Transit üretiminin bir bölümü Kansas’a kaydı
refid:18941994 ilişkili resim dosyası

Ford, 630 milyon dolarlık yatırımla devreye girecek ve ‘Tek üretim üssü Türkiye olacak’ dediği yeni Transit’i, Amerikan Otomobil Sendikası’yla (UAW) yaptığı anlaşma uyarınca Gölcük’le birlikte Kansas’ta da üretme kararı aldı. Amerika’da ‘T Serisi’ ismiyle satılacak Transit’in Kansas’ta üretilmesiyle Ford Otosan’ın ABD ihracat planı da iptal oldu.

AMERİKAN Ford, 630 milyon dolarlık yatırımla 2012 sonundan itibaren ‘Tek üretim üssü Türkiye olacak’ dediği 7’nci nesil Transit’in Gölcük’le birlikte aynı zamanda Kansas’ta da üretilmesine karar verdi. Transit Connet’in ardından Amerika’ya 2013’te yeni Transit ihraç etmeye hazırlanan Ford Otosan’ın bu planı alınan kararla birlikte ortadan kalkmış oldu. 2013’ten itibaren Gölcük’teki üretimi sona erecek Transit Connect’le birlikte Ford Otosan’ın Amerika ihracatı tamamen sona ermiş olacak.
/images/100/0x0/55eb650ff018fbb8f8be5743

Diğer taraftan Ford’un, Amerikan Otomobil Sendikası (UAW) ile yaptığı anlaşma sonrası aldığı Transit kararının, Ford Avrupa Başkanı Stephen Odell’in, “Mevcut pazar büyümezse yerli otomobil Türkiye’de yatırımı olan uluslararası markaların canını yakabilir. Bu konuda dikkatli olunmazsa Türkiye’ye yönelik yeni senaryolar gündeme gelebilir” açıklamasının hemen ardından gelmesi de ilginç bir tesadüf oldu.

En büyük üretim üssü biziz

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, sendikayla birlikte alınan bu karar hakkında yorum yapmak istemediğini belirterek, “Ama yeni Transit’in en önemli ve en büyük üretim üssü biz olacağız. Bunda değişen bir şey yok. Yılda 300 bin adet yeni Transit, Gölcük’te üretilecek” dedi. Yeni Transit’in iki farklı versiyonu olacağını dolayısıyla iki farklı model gibi görülmesi gerektiğini belirten Otay, Türkiye’de bir model için yapılan en büyük yatırıma sahip yeni Transit’in Amerika’ya ihracat planının ise zaten yapılmadığını sözlerine ekledi.

Ford ve Amerikan Otomobil Sendikası (UAW) arasında geçen hafta varılan 4 yıllık anlaşma kapsamına yeni Transit de girerken başka önemli kararlar da alındı. Anlaşmaya göre, Ford 2012 yılı sonuna kadar UAW’e bağlı 5 bin 750 yeni işçi alacak. Bu rakamla birlikte Ford’un 2012 sonuna kadar alacağı toplam yeni işçi sayısı 12 bini bulacak. Anlaşma dahilinde Ford 2015 yılına kadar yeni model ve parçaları için 16 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bunun 6.3 milyar doları Amerika’daki fabrikaları yenileme ve yapılandırma için kullanılacak.

Hangi model hangi fabrikada

UAW’yle yaptığı anlaşma gereğince Ford, yeni nesil Fusion ve Mustang’i Michingan’daki fabrikasında, Gölcük’te üretilecek yeni Transit’i Kansas City fabrikasında, tamamen yenilenecek Espace’yi Louisville’de, Avrupa’da üretilen C-Max ve hibrid modelleri ise Michigan Wayne fabrikasında üretecek. Ayrıca pick-up üretimi de Meksika’dan Ohio fabirkasına kaydırılacak.

Türkiye, Ford’un 3 yeni ticari modelini üretecek

AMERİKAN otomotiv devi Ford Motor Company’nin Türkiye’de Koç Holding’le ortak olduğu Ford Otosan, geçen yıl kriz sonrasında 630 milyon dolar yatırımla yeni Transit üretimi için düğmeye basmıştı. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 3 yıla yayılacak 630 milyon dolarlık yeni Transit yatırımının Türkiye’de kriz sonrası gerçekleşecek en büyük yatırım olduğunu belirterek, “Yeni Transit üretimiyle 400 bin adetlik kapasiteye ulaşacağız” demişti. Ford Avrupa Başkanı Stephen Odell de, Türkiye’de otomobil üretmediklerini ama önümüzdeki 3 yılda Gölcük’te 3 yeni ticari araç üretimini devreye sokacaklarını belirterek, “Türkiye’ye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağız. Bu modellerden ikisi tamemen yenilenen ve tek üretim üssü Türkiye olacak yeni Transit’in iki farklı versiyonu olacak. Üretimde iki farklı Transit olacak. Platformu, şasisi tamamen ayrı. 3’üncü model ise küçük hafif ticari araç olacak” açıklamasını yaptı.

Yeni Transit’in ismi ABD’de ‘T Serisi’ olacak

FORD’un Amerikan Otomotiv Sendikasıyla (UAW) yaptığı anlaşma uyarınca, yeni Transit’in Gölcük’te üretimi devam ederken bir bölümü Amerika’ya kaydırılacak. Yeni Transit, F-150 ve üretimi Louisville’ye kaydırılacak Escape’nin üretildiği Kansas City fabrikasında üretilecek. Amerika’daki üretimi 2013 yılında başlayacak yeni Transit’in bu pazardaki ismi de değişecek. Yetkililer, Ford’un bu konuda geçtiğimiz hafta harekete geçtiği, T-250, T-450 ve T-550 isimlerinin haklarını aldığını belirtiyor. Transit’in büyük olasılıkla Amerika’da T-Serisi adıyla satılacağı belirtilirken, bunun Transit Connect ile benzer isimlerin yarattığı kafa karışıklığını önlemesi hedefleniyor.

ABD’de ‘it dalaşı’ başladı

SON dönemde uluslararası basında Ford’un Amerika’da ticari araç bombardımanına başlayacağı haberlerine sıkça yer verilirken, Nissan’ın yılın başında piyasaya sunduğu yeni ticari modeli NV modeline karşı Ford’un yeni Transit silahını çekeceği belirtiliyordu. ‘Amerika’da it dalaşı bu kez büyük ticari araçlarda yaşanacak’ başlıklarıyla verilen yazılarda, Ford’un Transit Connect’ten sonra Avrupa’dan yeni Transit’i de ithal edeceği yorumları yapılıyordu. Nissan, NV modelini Amerika’da satışa sunmasının ardından pazarın lideri Ford’un en büyük rakibi oldu.

İlk dizel hibriti satışa sundu yılda 35 bin adetlik satış hedefledi
/images/100/0x0/55eb650ff018fbb8f8be5745

PEUGEOT, dünyanın ilk dizel hibrit aracı olan 3008 HYbrid4’ü Avrupa’da satışa sunarken Türkiye’ye ise 2012 yılının ilk yarısında getirecek. 163 beygir gücündeki 2 litre HDi motorun maksimum 37 beygir güce denk gelen 27 kW kapasiteli elektrikli bir motorla eşleştirilmesini ifade eden HYbrid4 sayesinde, 3008 modeli 4 tekerlekten çekiş, 200 beygirlik güç, sıfır salınımlı araç (ZEV) modu ve 100 kilometrede 3.8 litre yakıt tüketimi ile 99 g/km’den başlayan CO2 salınımı elde ediyor. Peugeot’nun hibrit dizel seçimi, hem tüketimin yüzde 35 oranında azaltılmasını sağlıyor, hem de çevreye saygı konusunda güçlü beklentiler ile yepyeni sürüş heyecanlarının bir araya gelmesinin mümkün olduğunu kanıtlıyor. 3008 Hybrid4’den sonra bu motor teknolojisini 2012 yılı itibariyle 508 RXH ve 508 sedan modellerinde kullanmaya başlayacak Peugeot, bu 3 modelde Hybrid4 motorun lanse edilmesiyle, 2013 yılında, tam 1 yılda 35 bin adet Hybrid4 motorlu araç satışı yapmayı hedefliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle