GeriEkonomi ABD’de ölümlü kazalar 100 yıl önce yaşanırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de ölümlü kazalar 100 yıl önce yaşanırdı

ABD’de ölümlü kazalar 100 yıl önce yaşanırdı
refid:27199727 ilişkili resim dosyası

Dünya Ticaret Merkezi’nin sahibi Silverstein, Hürriyet’e konuştu.

NEW York’ta 11 Eylül terör saldırlarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’ni yeniden inşaa eden emlak kralı Larry Silverstein, Torun Center’da 10 işçinin asansör faciasıyla yaşamını yitirmesi karşısında “New York’ta bu tür kazalar ancak 100 yıl önce yaşanırdı. 10 işçinin birlikte öldüğü iş kazaları duyulmuş şey değil. Dünya Ticaret Merkezi inşaatında tek kişi yaşamını yitirmedi. Bu asla kabul edilebilecek bir şey değil. Herkes birlikte oturup iş güvenliğine odaklanmalı. Böyle şeyler asla tekrarlanmamalı” diye konuştu.
Terör saldırlarından sadece 2 ay önce 99 yıllığına kiraladığı New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin yeni iş kulelerini bir biri ardına açan Silverstein, inşaatı devam etmekte olan 4 numaralı kulede Hürriyet’e İstanbul’daki inşaatlarda yaşanan iş kazaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul’un tarihi o güzel silüetinin bir biriri ardına yükselen gökdelenlerle değiştiğini bildiğini, ancak yaşanan iş kazalarından habersiz olduğunu söyleyen Silverstein “İstanbul’da bu yaşanan iş kazaları New York’ta duyulmuş şeyler değil. Türkiye’de bu kazaların önlenmesi ve neler yapılması gerektiğini bilmiyorum. Bir fikir de veremem. Ama, insanlar böyle yaşamlarını yitirmemeli“ dedi.

TEK BİR İŞÇİ KAYBETMEDİK

New York’taki yeni Dünya Ticaret Merkezi master planının hazırlayıcısı mimar Daniel Libeskind ise “İnşaatlarda işçiler ölmemeli. Projelerimizde tek bir kişi bile ölmemeli. Bu bizim için en üzücü şey” dedi. Libeskind ise İstanbul’da yaşanan iş kazalarından haberdar olduğunu ve bunlardan rahatsızlık duyduklarını belirtti. Libeskind Torun Center’daki iş kazasının sindirilebilecek bir şey olmadığını vurgulayarak “Bizim için en önemli şey iş güvenliğidir. Bunun için yeterli teknoloji ve eğitim de var. İstanbul’dan böyle üzücü haberlerin gelmesi hayal kırıklığı yaratıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle