GeriEkonomi ABD’de işsize ‘geniş sigorta’ küçük işletmeye vergi indirimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de işsize ‘geniş sigorta’ küçük işletmeye vergi indirimi

ABD’de işsize ‘geniş sigorta’ küçük işletmeye vergi indirimi
refid:13149997 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, istihdamı artırmak için çeşitli tedbirleri içeren yeni bir paket önerdi.

Obama’nın önerdiği pakette, ülkede yüzde 10’a varan işsizlik oranını aşağı çekmek amacıyla altyapı projeleri için daha fazla para tahsis edilmesi, küçük işletmeler için vergi indirimi ve küçük işletmelere kredi olanaklarının artırılması bulunuyor.
Bütçe açığının ilacı       
ABD’de iki haneli seviyeye çıkan işsizlik konusunda halkın kaygısını  yatıştırmaya çalışan Başkan Obama yaptığı konuşmada, istihdam dışı 15 milyon Amerikalı için işsizlik ve sağlık sigorta yardımlarının genişletilmesi çağrısında da bulunarak, istihdamı artırmanın, bütçe açığını gidermenin en iyi yolu olduğunu söyledi. Obama konuşmasında, bir yandan bütçe açığıyla mücadele diğer yandan istihdam yaratmak ve ekonomik büyüme sağlamak arasında seçim yapmak gerektiğini iddia edenlerin bulunduğunu hatırlatarak, bunun “yanlış bir seçim” olduğunu belirtti.
Sema aydınlanıyor
Obama, Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı’ndaki(TARP) fonların  bir kısmının, rekor seviyedeki bütçe açığı için kullanılacağını söyledi. Obama, yeni hesapların, mali sektörü kurtarmak için oluşturulan 700 milyar dolarlık TARP programının, hükümete beklenenden 200 milyar daha aza mal olacağını gösterdiğini belirtti. Başkan Obama, bu paranın sadece açığı kapamaya değil aynı zamanda küçük işletmeleri yatırıma teşvik için kullanılması gerektiğini kaydetti. Kongre’deki Cumhuriyetçi muhalefet ise bu paranın tümünün bütçe açığının azaltılması için kullanılmasını istiyor. Zor iki yıl geçirildiğini belirten Obama “Önümüzde başka zor aylar olacağından hiç şüphe yok. Ancak geçmişteki fırtınalar yavaşlıyor. Sema aydınlanıyor. Ufuk bir kez daha beliriyor” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle