GeriEkonomi ABD’de hurda pazarı 1 milyar doları buldu, Obama uzatma çabasına girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de hurda pazarı 1 milyar doları buldu, Obama uzatma çabasına girdi

ABD’de hurda pazarı 1 milyar doları buldu, Obama uzatma çabasına girdi
refid:12196291 ilişkili resim dosyası

ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararla, 25 yaşından büyük otomobillere hurda teşviği sağlanarak 3 ay içinde 2 milyar dolar gelir elde etme planıyla hazırlanan program, ilk haftasında 1 milyar dolara ulaşınca üreticilerin de bayilerin de yüzü güldü.

7 günde otomobil satışlarına 200 bin adetlik katkı yapmasıyla birlikte sektöre canlılık getiren uygulama, daha çevreci otomobillerin yollara çıkmasını da sağlayacak. ABD Başkanı Barack Obama, uygulamaya giren programın kurtarma planının mükemmel bir parçası olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir yapalım

ABD’nin yabancı petrole olan tehlikeli bağımlılığını da azaltacak olan bu programın aynı zamanda emisyon değerini değerini de aşağı çekerek solunan havayı temizleyeceğini ifade eden Obama, bu programın yasalaşması için “Senato’nun da ABD tüketicisinin yanında olması gerekiyor” dedi. Kısa zamanda beklenenden çok daha iyi bir sonuca ulaştıkları için memnun olduğunu ifade eden Obama, “Otomobil bayilerinde ciddi bir trafik yaşandığını görüyoruz. Program o kadar iyi gidiyor ki kısa süre sonra bu teşvik için ayrılan fonun tükenebileceği ile ilgili kuşkularımız var. Bu yüzden Temsilciler Meclisi ve Senato ile birlikte çalışarak programın sürdürülebilirliğini garantileyerek herkesin bu alışverişe katılmasını planlıyoruz. Ekonominin iyi yönde gitmesinden mutluyum. Ancak daha yapacak çok işimiz var” dedi.

Türkiye’de de yapılmıştı

ABD’de program çerçevesinde 25 yaşına kadar olan araçlarını değiştirmek isteyenlere devlet 4 bin 500 dolara kadar destek verecek. Aracı eski olmayan ancak enerji tasarrufu sağlayan yeni bir araç satın almak isteyenler de bu programdan faydalanabilecek. Hurda programına 25 yaşın altındaki otomobiller ile enerji tasarrufu düzeyi belli bir seviyenin üzerinde olan araçlar katılamayacak. değiştirilecek aracın yerli veya yabancı olmasına bakılmayacak. Türkiye’de de 2003-2004 arasında 20 yaş ve üzeri araçlara hurda teşviği verilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle