GeriEkonomi ABD-Çin anlaştı dolar uçtu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD-Çin anlaştı dolar uçtu

ABD-Çin anlaştı dolar uçtu

Piyasa, gözünü Merkez Bankası’na dikti, hamle yapmasını bekliyor. Küresel piyasaları saran güçlü dolar etkisinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile bazı bakanların milletvekili listelerinde yer almamasıyla dolar 4.5994 lira ile yeni zirvesine çıktı.

ABD ile Çin’in ticaret savaşını değil anlaşmayı seçmesi, ABD on yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3’ün üzerinde seyretmesi, gelişmekte olan ülkelerdeki istikrarsızlık tüm bu ülkelerin para birimlerinde satışı tetikliyor. Doların Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi dün 94 puanı aşarak 5 ayın zirvesine çıktı. Güçlenen dolar ise Türk Lirası başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerine kayıp yaşattı. Dün dolar, Türk Lirası karşısında sert yükselerek 4.5948 lirayla yeni tarihi rekorunu kırdı. Euro, dolara karşı değer kaybetse de Türk Lirası’na karşı güçlendi ve 5.4049 ile yeni zirvesine çıktı. Başta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek olmak üzere AK Parti milletvekili listesinde ekonomiden sorumlu bakanların yer almaması da piyasada hareketlilik yarattı. Euro, 5.4140 ile dolar 4.5994 lira ile rekor yeniledi. Türk Lirası sadece dün dolara karşı yüzde 2.37, yılın başından bu yana ise yüzde 21.2 değer kaybetmiş oldu. Uzun süredir hamlesi beklenen Merkez Bankası ise dün yine suskundu. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.5938, Euro’da 5.4014 liradan yapıldı.

TÜRK LİRASI ÖNDE

Dün sabah piyasalar önceki günkü Çin-ABD anlaşmasının doları güçlendirmesiyle rekorla açıldı. Dolar, güne 4.49 liradan açıldı ve ilk rekorunu sabah saatlerinde 4.5651 ile kırdı. Euro ve İngiliz Sterlini de dolara eşlik etti. Türk Lirası, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin yanında dolara karşı en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Güney Afrika Randı, Endonezya Rupisi, Hindistan Rupisi, dolara karşı yüzde 0.5’e yakın değer kaybederken, Rus Rublesi yüzde 0.23, Brezilya Reali yüzde 1’i aşan değer kazancı yaşadı. Borsa İstanbul ise Türk Lirası’ndaki kaybın aksine dün ikinci seansın ortalarına kadar yükselişteyken kapanışa doğru yönünü aşağıya çevirdi. Ve Borsa İstanbul günü yüzde 0.15 düşüşle 102 bin 257 puandan tamamladı.

ABD-Çin anlaştı dolar uçtu

9 YILIN EN YÜKSEĞİ

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ABD faizleri, güçlü dolar ve Brent petrol fiyatı yükselişini sürdürürken, son 3 haftayı da kazançla geçen dolar Türk Lirası karşısında yeni haftaya da yükselişle başladığını belirterek şöyle konuştu: “Türk Lirası, haftanın ilk günü itibariyle dolara karşı en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi. ABD ve Çin’in gümrük vergilerini yürürlüğe sokmama kararları doların değer kazanmasını sağladı. Piyasanın faiz artış beklentileri artarken Merkez Bankası’ndan gelebilecek hamlenin bilinmemesi kurda yükselişin önüne geçilememesine neden oluyor. Teknik gösterge Bollinger bantlarına göre kurda son 9 yılın en yüksek dalgalanması yaşanıyor.” İçeride Türk Lirası’nın kuvvetlenmesini sağlayacak adımlar atılmadan, ABD tahvillerinin hareketinin devamının kura yükseliş olarak yansıyacağını vurgulayan Erkan, “Merkez’den hızlı haber akışı olmazsa değer kaybı sürebilir” dedi.

 

HER AN HAMLE GELİR UMUDU

GEDİK Yatırım Müdür Yardımcısı Beste Naz Köksal, küresel piyasalarda doların değer kazandığı bir döneme girdiğimizi belirterek şöyle konuştu: “Ülkeler de kendi içerisindeki risklere göre daha negatif ayrışabiliyor. En önemli örnek ise Türk Lirası’nı gösterebiliriz. 24 Haziran’da yapılacak seçim için politik risklerin artması ve öncesinde bütçe ve cari açıktaki artış, özel sektörün döviz borçluluğun dolar bazında da artış göstermesi, ekonomi ve siyasi kurmaylardan gelen Merkez Bankası üzerindeki kafa karıştırıcı mesajlar lokal olarak lirayı olumsuz ayrıştırdı. Ay içerisinde Arjantin pesosu yüzde 22, Türk Lirası yüzde 18’e yakın değer kaybı yaşadı. Sene içerisinde de değer kaybı yüzde 20’yi aştı. Lira, pesodan sonra değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Bunun nedenlerini yalnız global tarafta aramak yanlış olur lokal tarafa da bakmak lazım. Liradaki değer kaybından ziyade aşırı dalgalanmanın artması piyasaları rahatsız ediyor. Bu konuda Merkez Bankası’ndan hamle beklentileri arttı. Merkez’den faiz artırım beklentisi olmasaydı dolarda daha yüksek seviyelerde görebilirdik.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle