GeriEkonomi ABD, Avrupa’yı ‘ekonomik büyüme’ için sıkıştırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD, Avrupa’yı ‘ekonomik büyüme’ için sıkıştırıyor

ABD, Avrupa’yı ‘ekonomik büyüme’ için sıkıştırıyor
refid:15142241 ilişkili resim dosyası

Kanada’da düzenlenen G-8 ve G-20 zirvelerine katılmak üzere Toronto’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Avrupalı liderleri ‘ekonomik büyüme’ konusunda uyardı. Kanada’da buluşan liderlere bir çağrı yapan Obama, dünya liderlerinin bütçe kısıntılarını konuşmak yerine ekonomik büyümeyi destekleyen konulara odaklanmalarını istedi.

KANADA Huntsville’de “Büyüme ve güven” temasıyla yapılan G-8 zirvesine katılan ABD Başkanı Barack Obama, Avrupalı liderlere ‘bütçe sıkıntısını konuşmak yerine ekonomik büyümeye odaklanın’ çağrısı yaptı. Toronto’da bugün “Toparlanma ve Yeni Başlangıçlar” temasıyla başlayacak olan G-20 zirvesi öncesinde Avrupalı liderlere mesaj veren Obama, ‘büyümeyi teşvik edin’, ‘mali reformlar için gayret gösterin’, ‘büyümeyi teşvik edin’ ve ‘küresel ekonomiyi destekleyi’ çağrısı yaptı.

Birlikte hareket

ABD Başkanı Obama, “Toronto’da bu hafta sonu çabalarımızı bir araya getirerek ekonomik büyümeyi teşvik edecek, mali reformları sürdürecek ve küresel ekonomiyi güçlendirecek süreci inşaa edeceğimizi umuyorum” derken, şunları söyledi: “Ülkelerin birlikte harekete geçmek için çok temel bir nedenleri bulunuyor. Bu kriz ve devam eden süreç ulusal ekonomilerimizin birbirine ayrılmaz bir şekilde bağlı olduğunu kanıtladı. Ekonomik çalkantılar hızlıca bir yerden diğerine yayılıyor. Her bir ülke içindeki koruma önlemleri tüm ulusları korumaya yardımcı oluyor.”

El ele yürüyor

Avrupa Birliği dönem başkanı Herman Van Rompuy ise G-8’in bu yılki temasının “Büyüme ve güven” olduğuna dikkat çekerken, “AB için güçlü ve sürdürülebilir büyüme öncelikli olmaya devam ediyor. Olağanüstü mali desteklerden koordine edilmiş ve farklılaştırılmış çıkışlar üzerine çalışıyoruz” dedi. “Küresel düzelme daha önceki tahminlerden daha iyi yönde ilerliyor ancak ilerleminin hızı her ülkede farklı seyredebiliyor” diyen Rompuy, “Bütçe politikalarında güveni yeniden sağlamak büyüme stratejileri ile el ele yürüyor” diye konuştu.

Rapor hazırlandı

Rompuy, ayrıca ilk kez G-8 zirvesi sonrasında ‘liderlerin samimi değerlendirmelerinin’ yer aldığı bir rapor hazırlandığını da belirtti. “Muskoka Faaliyet Raporu” adıyla yayınlanan raporda 2002’den bu yana G-8 ülkelerinin yaptığı anahtar yatırımlar, sağlık, gıda güvenliği ve ekonomik gelişmeler yer aldı. Rapora ilişkin yapılan açıklamada, “Bazı bölgelerde G-8 önemli başarılar elde etti, bazılarında ise verilen sözlerin yerine getirilmesi için atılması gereken adımlar var” denildi.

Oxfam eylemcileri yaprak taktı G-8 liderlerini ‘ti’ye aldı

ULUSLARARASI Yardım Kuruluşu Oxfam’ın eylemcileri Kanada Huntsville’de başlayan G-8 zirvesine katılan liderler gibi, ancak Adem Baba-Havva Anne kılığında poz verdi. 100’den fazla ülkede 3 binden fazla üyesi olan Oxfam eylemcileri yoksulluk ve adaletsizliğe kalıcı çözümler bulmak için çalışıyor. Esprili fotoğrafta poz verenler arasında G-8 liderleri İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy, Rusya Başkanı Dmitry Medvedev, ve Japonya Başbakanı Naota Kan yer aldı.

Geithner: Dünya sırtını ABD’ye dayayamayacak

ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, dünya liderlerinin, büyüme ve güven sorununa konsantre olması gerektiğini, dünyanın geçmişteki gibi ABD’ye bağlı olamayacağını söyledi. BBC’ye konuşan Geithner, ABD ve ABD ve Avrupa’nın aynı hedef doğrultusunda ‘farklı hızda, farklı yollar izlediğini’ belirtti. ABD’nin Avrupa ülkelerine en iyi politikanın ne olacağını söyleyemeyeceğine dikkat çeken Tim Geithner, Avrupalı liderlere kamu harcamalarında yaptıkları kesintiler kadar ekonomik büyümeye de odaklanmaları çağrısında bulundu. Geithner, küresel ekonominin düzlüğe çıkması için diğer büyük ekonomilerin de büyümesi gerektiğini savundu. Geithner, bütçe açığının kapatılması için atılan adımlar konusunda ABD ile Avrupa arasındaki yaklaşım farklılıklarının çok önemli olmadığını belirtti.

Merkel’den Soros’a yanıt:Alman modeli verimli olacak

ULUSLARARASI yatırımcı George Soros ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’i karşı karşıya getiren Almanya’nın bütçe planına Almanya Başbakanı Angela Merkel’den yanıt geldi. G-8 zirvesinde açıklama yapan Angela Merkel, bütçe açığını kesmeye ve kamu maliyesini disipline etmeye yönelik olan Alman modelinin ekonomik verimliliğe odaklandığını belirtti. erkel, “Bu konu üzerinde çok çekişmeler ve tartışmalar olsa da, bence çok verimli olacak” diye konuştu.

2 zirveye 1.1 milyar dolar harcandı

G-8 ve G-20 zirveleri için toplam 1.1 milyar Kanada Doları (1.7 milyar TL) harcayan Kanada’da G-8 zirvesi dün öğlen çalışma yemeği ile resmi olarak başladı. AFP’nin haberine göre, liderler küresel ekonomik düzelmenin yollarını konuştu. Yemekte, Yunanistan’ın borç kriziyle başlayan bütçe kesintilerinin tüm Avrupa’yı etkileyen bir soruna dönüştüğüne dikkat çekildi.

Cameron: Küresel eylem gerekiyor

İNGİLTERE Başbakanı David Cameron ise Kanada’da yayınlanan Globe and Mail gazetesine yazdığı makalede, G-8 ve G-20 zirvelerinin somut küresel eylem ile sonuçlanması gerektiğine dikkat çekti. Bu tarz toplantıların sıklıkla koparılan onca gürültüyü haklı çıkarmadığını anlatan Cameron, “Konuşulanlardan daha fazlasını gerçekleştirmeli” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle