GeriEkonomi ABD: Avrupa’da şartlar oluşursa IMF kaynağı artar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD: Avrupa’da şartlar oluşursa IMF kaynağı artar

ABD: Avrupa’da şartlar oluşursa IMF kaynağı artar
refid:19789052 ilişkili resim dosyası

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kaynaklarının artırılmasına destek verebileceklerini ancak bunun bazı koşullara bağlı olduğunu bildirdi.

IMF’nin Euro Bölgesi borç krizine karşı küresel eknomiyi korumak için kredi kaynaklarını 500 milyar dolar artırmayı, 100 milyar dolar tutarında da koruma tamponu oluşturmayı amaçlamasının ardından, “Euro Bölgesi için kuruş vermeyiz. IMF gerekli kaynağa sahip. ABD’nin, IMF’nin kaynaklarının arttırılması için bundan böyle katkıda bulunmayacak” diyen Geithner, bu kez yardım yapabileceklerinin sinyalini verdi. Geithner, Avrupa Birliği’nin (AB) taahhütlerini yerine getirmesi koşuluyla ABD’nin IMF’nin kaynaklarının artırılması konusunda düzenleme yapabileceğini söyledi.
Daha etkin güvenlik duvarı
Geither, şunları söyledi: ”Avrupa’nın daha etkin bir güvenlik duvarı oluşturmak konusunda politik irade ve uzlaşma sağlaması halinde, IMF’nin en büyük hissedarlarının ve gelişmekte olan ülkelerin, fonun kaynaklarının artırılması çabalarının güçlendirilmesi hususunda çok istekli oldukları görülecektir.”
Krizden daha önemli değil
Yapılacak bir yardımın, Avrupa’nın kendi içinde krize vereceği yanıt kadar etkili olmayacağına işaret eden Geithner, şöyle devam etti: “Avrupa’nın daha etkili olabilmesinin tek yolunun kendilerinin daha etkili bir güvenlik duvarı oluşturmasından geçiyor. Bu da mali kaynaklarda daha etkin bir düzenleme gerektiriyor. Avrupa’nın bunu yapacak durumu ve niyeti varsa IMF’nin de rol oynayabileceğini düşünüyoruz.”

Pentagon 487 milyar dolar kısacak, 100 bin asker gidecek

ABD Savunma Bakanlığı, ABD ordusunun baştan aşağı yenilenerek 10 yılda 487 milyar dolarlık kesinti yapacağını açıkladı. Ordunun küçültülerek, eski uçak ve gemilerini kullanımdan kaldıracğı ve yeni nesil hayalet uçak olarak nitelendirilen F-35’lerin alımını yavaşlatarak 2022 yılına kadar 487 milyar dolarlık savunma kesintisi yapılacağı belirtildi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD ordusundaki yeniden yapılandırmaya vurgu yaparak gelecek vizyonunu şöyle tanımladı: “Ordu, daha küçük ama daha çevik, esnek, her şeye hazır ve teknolojik olarak donatılmış olacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle