GeriEkonomi ABD 10 dolarlık banknotu değiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD 10 dolarlık banknotu değiştirdi

ABD, 20 ve 50 dolarlık banknotlardan sonra 10 dolarlık banknotların da rengini ve tasarımını değiştirdi. Daha fazla güvenlik önmeli içerdiği bildirilen yeni 10 dolarlık banknotların 2006 başından itibaren tedavüle çıkarılacağı açıklandı.

ABD Hükümeti tarafından yapıla açıklamaya göre güvenlik özellikleri geliştirilmiş yeni 10 dolarlık banknotların üzerinde Özgürlük Anıtı’ndaki meşalenin ve ABD Anayasası’nda yer alan "We the People" (Biz, Halk) sözcükleri yer alıyor. Yeni banknotun, paranın sahte olup olmadığının kolayca kontrol edilebileceği güvenlik özellikleri ve kavuniçi, sarı ile kırmızı renklerin soluk tonlarından oluşan bir fonu birleştirdiği bildirildi.

ABD Maliye Bakanı Johan W. Snow, para sahteciliğinin bir adım önünde gidebilmek amacıyla ABD parasının tasarımını yedi ile on yıl arasında bir değiştirmeyi planladıklarını açıkladı. Snow, "Bu yeni 10 ABD Doları banknotun tasarımına dahil edileng üvenlik özellikleri -aynı bu yeni seri altında ondan önce tedavüle sunulan 20 ve 50 dolarlık banknotların tasarımlarında olduğu gibi- tüm dünya genelinde paramıza olan güvenin ileride de korunmasına yardımcı olacaktır" dedi.

SIRA DA 100 DOLAR VAR

Bu arada ABD’nin bundan sonra da yeni seri kapsamında 100 dolarlık bantnotların tasarımını değiştireceği açıklandı. ABD hükümetinin 5 dolarlık banknotların tasarımını değiştirmeyi düşünmediği, 1 ve 2 dolarlık banknotların ise tasarımlarının da değiştirilmeyeceği bildirildi.

Federal Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Roger W. Ferguson ise gelecek yıl yeni 10 dolarlık banknotların yanı sıra eski banknotların da kullanılabileceğini bildirdi. Ferguson, 1861 yılından bu yana tedavüle çıkarılan bütün Amerikan paralarının tamamının nominal değerini aynen koruduğunu belirterek, "Federal Merkez Bankası daha önce çıkarılan hiç bir Amerikan parasını tedavülden kaldırmamıştır" dedi.

ONBİNDE BİRİ SAHTE

ABD hükümetinin açıklamasında, şu anda piyasada bulunan her 10 bin 10 dolarlık banknottan birinin sahte olduğunun tahmin edildiği belirtildi. 1995 yılında ABD’de yakalanan tüm sahte paralar içindeki dijital olarak yaratılan sahte paraların yüzde 1 olan oranının, 2004 yılında yüzde 54’e yükseldiği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle