GeriEkonomi Abalıoğlu da üretimi durdurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abalıoğlu da üretimi durdurdu

Abalıoğlu da üretimi durdurdu
refid:16916396 ilişkili resim dosyası

Cafer Sadık Abalıoğlu Holding, üç yıl önce Mısır’ın İskenderiye kentine kurduğu iplik fabrikasındaki üretimi, çıkan halk ayaklanması sonucu güvenlik nedeniyle durdurdu. Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu, fabrikada çalışan 30 Türk vatandaşını aileleriyle birlikte güvenli bir şekilde havayoluyla Denizli’ye getirdiklerini belirterek, "Fabrikada çalışan Mısırlılar ekmek kapılarına sahip çıkıyor. 25 milyon dolar yatırım yaptığımız fabrikayı herhangi bir olaya karşı koruyorlar" dedi.

Denizli’nin teşvikli iller kapsamına alınmaması nedeniyle bazı yatırımlarını ülke dışına kaydıran, kentin en önemli yatırımcı gruplarından Cafer Sadık Abalıoğlu (CSA) Holding, Tunus’ta başlayıp Mısır’a sıçrayan halk ayaklanmasından etkilendi. Mısır’ın liman kenti İskenderiye’de yatırımları ve iplik dokuma fabrikası bulunan Abalıoğlu Holding, bir haftadır süren halk ayaklanması nedeniyle, bu ülkedeki tesislerinde üretime ara verdi. Firma, İskenderiye’deki fabrikasında çalışan 30 Türk vatandaşını ve ailelerini Mısır’dan havayoluyla tahliye etti.

CSA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu, yaptığı açıklamada, Mısır’da büyük bir sıkıntı yaşandığını ifade etti. Halkın taleplerinin dışında ortada büyük bir kaos olduğunu, hapisanelerin boşaldığını ve ortalığın başıboş ve disiplinsiz kitlelerle dolduğunu kaydeden Abalıoğlu, "Ne yapacağı belli olmayan sorumsuz gruplar sağa sola saldırmaya başladı. Biz, hiç tereddüt etmeden Türk çalışanlarımızı eşleri ve çocukları ile birlikte hemen Denizli’ye getirdik. Üretimi durdurduk. Mısırlı çalışanlarımızla da irtibatlarımız sürüyor. Mısırlılar ekmek kapılarına sahip çıkıyor. 25 milyon dolar yatırım yaptığımız fabrikayı herhangi bir olaya karşı koruyorlar" dedi.

YENİDEN BAŞLAMA UMUDU

Abalıoğlu, Mısır’da olayların yatışmasından ve yeni hükümetin kurulmasından sonra, üretime başlayacaklarını ve planladıkları yeni projeleri de hayata geçirmeyi umduklarını belirtti. Abalıoğlu, "İki ay önce oradaydım. Gelecek için güzel projelerimiz vardı. Hala da var. Bölgedeki olayların nasıl neticeleneceği belli değil. Bizim İskenderiye’deki tesisimizde 300 çalışanımız var. Mısır’da yatırımımız bundan önceki hükümetin düşünceleri çerçevesinde yapıldı. Bu şartların değişeceğini hiç beklemiyorduk. Olaylar durulup, ülke oturduğunda yatırımlarımız ve projelerimiz sürecek. Aynı heyecanla Mısır’daki çalışmalarımızın devam edeceğini umut ediyoruz" diye konuştu.

İŞE İHTİYAÇLARI VAR

Mısır’da halk ayaklanmasını değerlendiren Abalıoğlu, "Mısır büyük bir ülke. Halkın çok yoğun bir demokrasi beklentisi var. Özgürlük ve refah talepleri var. Kaosa dönen, ayaklanmaya dönüşen olayların temelinde birinci derecede bu var. Mısırlının işe ihtiyacı var. Biz de tabii ki Mısır’a iş götürüyoruz. Önceki yönetim bu nedenle, istihdam sağladığımız için yatırımlarımıza hep destek oldu. Yeni gelecek yönetimle ilişkilerimiz nasıl olur bilemiyoruz. Hangi yönetim gelirse gelsin, Mısır’da, halkın istikrarlı bir ekonomiye ve işe ihtiyacı olduğu açık. Bu yüzden ilişkilerimiz aynen devam edeceğini umut ediyoruz. En kısa zamanda Mısır’a geri döneceğiz. Şu anda Mısır’da sıkıyönetim şartları var ve bu ülkedeki tesislerimizde çalışma ve üretim yapma imkanı yok. Olayların pozitif yönde biteceğine inanıyoruz. Bu ülkede şu anda bizleri aşan siyasi, bir oluşum var. Nasıl olacağıyla, nasıl sonuçlanacağıyla ilgili önümüzdeki günlerde önümüzü göreceğimize inanıyoruz. Kararlarımızı da buna göre vereceğiz" diye konuştu.

Holding’in Mısır dışında, Romanya ve ABD’de de önemli yatırımları bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle