AB yeniden gözdemiz

Burcu TANER/İZMİR
09.09.2014 - 00:58 | Son Güncelleme:

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yılın ilk sekiz ayında Avrupa Birliği’ne ihracat payının 5 puan birden arttığını belirterek “2009 yılının tersi gerçekleşiyor. AB’nin önemi bir kez daha anlaşıldı” diye konuştu.

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, küresel krizin ardından Avrupa Birliği’nde (AB) daralan pazarlara alternatif geliştirilen Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan sıkıntıları hatırlatarak yılın ilk 8 ayında AB’nin ihracat payının 5 puan yükseldiğini belirtti. Büyükekşi, “AB’nin önemi bir kez daha anlaşıldı. Şimdi 2009’un tersi yaşanıyor” dedi. Büyükekşi ayrıca Irak’ta yaşanan sıkıntılara karşı ihracatın düşmeye devam ettiğine işaret ederek “Irak’ta öncelik kan kaybını azaltmak” dedi.

DÜNYAYI 4 KEZ TURLADIK

Her yıl yaptıkları ilk 6 ay değerlendirmesini seçimler nedeniyle iki ay sonrasına ertelediklerini kaydeden Büyekekşi, 7 Haziran’da gerçekleşen Olağan Genel Kurul’da güven tazeledikten sonra hızla yeni dönem çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. Geçen 8 ayda Türk mallarını dünyanın dört bir yanında pazarlayabilmek için ticaret heyetleri düzenlediklerini ve 150 bin kilometre yol kat ederek dünyanın etrafında 4 tur attıklarını kaydeden Büyükekşi, ilk 8 ayda yüzde 5.4’lük artışla 104 milyar dolarlık ihracat yapıldığını ifade etti. Son 12 aydaki rakamın ise 157 milyar dolara ulaştığına işaret eden Büyükekşi, “Artık 160 milyar dolar sınırına yaklaşıyoruz. TİM verilerine göre 8 ayın gerisinde mal ihracatında rekor kırdık” dedi.

2009’UN TERSİ OLUYOR

İlk 8 ayda en fazla ihracat yapan ilk 5 sektörün ise otomotiv, hazırgiyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik ile elektrik elektronik ve hizmet sektörleri olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Geçen 8 ayda AB’nin ihracatımızdaki payı 5 puan artarak yüzde 45.4’e yükseldi. En fazla ihracat artışı yaptığımız yer yüzde 13.4 ile AB olarak görülüyor” dedi. 2008’de başlayan küresel ekonomik krizle ihracatta AB ülkelerinin payının yützde 39’a gerilediğini hatırlatan Büyükekşi, “Şimdi 2009’un tersi oluyor. Bu kez de AB’nin payı yükseliyor. Afrika’da sıkıntı var, Ortadoğu artmış gözüküyor ama daha Irak yansımadı” değerlendirmesini yaptı.

Hedefler ulaşılamaz değil

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2002 yılındaki 36 milyar dolarlık ihracatımız 2012’de 152 milyar dolara yükseldi. Bu seneki hedef 166.5 milyar dolar. 2023 hedefi ise 500 milyar dolar. Bu dönemde ortalama yüzde 14’lük bir ihracat artışı gerçekleşti. Bu şekilde devam ettirmemiz gerekiyor ki hedefe ulaşalım. Yine bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 67’ye yükseldi. 2023 hedefimiz yüzde 80. 2015 hedefimizi yüzde 64.3’tü. Şu anda bu hedefi geçmiş durumdayız. Bu aslında ulaşılabilir bir hedef. Doğru politikalar uygulanırsa ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı