GeriEkonomi AB ülkelerinden tek tek onay çıktı, Yunanistan’a 110 milyar Euro gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ülkelerinden tek tek onay çıktı, Yunanistan’a 110 milyar Euro gidiyor

AB ülkelerinden tek tek onay çıktı, Yunanistan’a 110 milyar Euro gidiyor

Yunan parlamentosunun ‘kemer sıkma paketini’ onaylamasının ardından dün de Avrupa Birliği’nin (AB)gündeminde bu ülkeye yapılacak olan yardıma son halinin verilmesi vardı.

Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan IMF destekli 110 milyar Euro’luk bir kredi ile çıkararak, krizin İspanya, Portekiz, İrlanda ve İtalya’ya sıçramaması için çaba harcayan Euro Bölgesi’nin 16 lideri, dün Brüksel’de toplandı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un çağrısı üzerine toplanan liderler, bir yandan 3 yılda Yunanistan’a verecekleri 80 milyar Euro’yu, diğer yandan da bu ülkedeki krizden etkilenen Euro’nun durumunu konuştu. Sanayileşmiş 7 ülkenin oluşturduğu G-7’nin maliye bakanları da dün telekonferans sistemiyle görüşerek, Yunanistan’a yapılacak AB-IMF yardımının detaylarını ele aldı.
Almanya’dan onay çıktı
Fransa’nın ardından, Alman parlamentosunun alt kanadı Bundestag, Yunanistan’a mali desteğe onay verdi. Euro Bölgesi zirvesinden önce Alman parlamentosu 72’ye karşı 390 oyla Yunanistan’a üç yılda 22.4 milyar Euro krediyi öngören tasarıyı onayladı. 139 milletvekili oylamaya katılmadı. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble oylamadan önce AB’nin geleceği sözkonusu olduğundan milletvekillerini leyhte oy kullanmaya çağırdı.
Bu arada, İtalyan Hükümeti, Yunanistan’a yapılacak yardımdan kendi payına düşen 14.7 milyar Euro’nun ilk dilimi olarak 5.5 milyar Euro krediyi onayladı. Euro Bölgesi’nin en yoksul üyesi ve yüklü borcu nedeniyle Yunanistan’dan sonraki en zayıf zayıf halkası olarak gösterilen Portekiz’de parlamento, Yunanistan’a 2 milyar Euro yardım paketini kabul etti.  Ayrıca Hollanda parlamentosu da, kendi payına düşen 4.7 milyar Euro’ya onay verdi. İspanya’da 9.8 milyar Euro’luk yardımın 3.7 milyar liralık dilimini bu yıl vermek üzere onayladı.
IMF pazar günü görüşecek
Toplam 110 milyar Euro’luk yardım paketinin 80 milyar Eurosu’nu AB verirken, kalan 30 milyar Euro’luk krediyi tahsis edecek olan IMF ise anlaşmayı pazar günü onaylayacak. Pazartesi gününden itibaren ilk taksit kredi biriktirilmeye başlanacak.

Alman şirketlerden 8 milyar Euro’luk gönüllü yardım

BAZI Alman bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yunanistan’a, gönüllü olarak yaklaşık 8 milyar Euro’luk yardım yapacağı açıklandı. Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü, söz konusu banka ve şirketlerin 2012 yılı sonuna kadar Yunanistan’a ve Yunan bankalarına yönelik kredi uygulamalarını sürdüreceğini belirtti.

Socrates: Portekiz için değil Euro için kaygılıyım

PORTEKİZ Başbakanı Jose Socrates, Avro ve Avrupa için endişeli olduğunu söyledi. Braksel’de konuşan Socrates, ülkesinin ekonomisine karşı piyasadaki spekülasyonların asılsız olduğunu vurgulayarak, Euro Bölgesine üye 15 ülkeye, ortak para birimleri Avroyu savunma çağrısında bulundu. Socrates ayrıca, piyasadaki Yunanistan’ın borç krizinin ülkesine yayılacağını ilişkin endişeleri reddetti.

Yunanistan’da kriz 4 siyasetçinin başını yedi

YUNANİSTAN’daki ekonomik kriz ülkenin siyasi yapısını da etkiledi. AB ve IMF ile imzalanan anlaşmanın parlamentoda oylanması sırasında çekimser kalan 3 milletvekilini Başbakan Yorgo Papapdreu ihraç ederken, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi lideri Andoniz Samaras da ‘evet’ oyu kullanan üyesi Dora Bakayani’yi gönderdi. Bu durum Yunanistan’da “IMF ilk dört kurbanını verdi” şeklinde değerlendirildi.
Doğumgünü sürprizi
Yunanistan’ın eski dışişleri bakanı olan ve yıllardır üyesi olduğu Yeni Demokrasi partisinden üstelik doğum gününde kovulan Bakoyani geçen kasım sonundaki seçimlerde Samaras’a verdiği liderlik mücadelesini kaybetmişti. Bakoyani, partiden kovulacağını bile bile anlaşmayı destekledi. Bu kararından vazgeçmesi için uyarılarda bulunanlara ise “Samaras kovarsa kovsun” diye cevap verdi. “Siyaset cesaret ister. Ülkemin çıkarcına olan bir anlaşmayı savunmam düşünülemez. Milletvekilerinin görüş sahibi olma hakkı vardır” diyen Dora Bakoyani’nin kovulması, ana muhalefet partisinde yeni istifalara yol açması bekleniyor. Dışişleri eski bakanının yakında yeni bir siyasi parti kuracağı da ileri sürüldü. Atina’da son günlerde, 300 yerine 200 sandalyeli bir parlamentonun daha iyi çalışacağı tartışmaları da yapılıyor.
2004-2009 döneminde ülkenin başbakanı iken Yunanistan’ın borcunun neredeyse iki katına çıktığı Kostas Karamanlis, 6 ay sonra ilk kez parlamentodaki oylama sırasında görüldü. “Eski başbakan” olarak konuşma yapma hakkı bulunmasına rağmen kürsüye çıkmayan Karamanlis, Papandreu’nun konuşmasını dinlemedi ve “hayır” oyunu kullandıktan sonra parlamentoyu terk etti. Papandreu konuşmasında “Karamanlis nerede? Onu nereye gizliyorsunuz? Çıksın hesap versin” dedi.

Borçlanma maliyeti yeniden rekor kırdı

YUNANİSTAN’ın borçlanma maliyeti yeniden rekor düzeyde yükseldi. Yunan Hükümeti’nin gerekli tasarruf önlemlerini uygulamada zorlanabileceği kaygıları nedeniyle, gösterge niteliğindeki 10 yıllık Alman tahviliyle, Yunan tahvili arasındaki faiz farkı yüzde 10.25’e yükseldi. Atina Borsası’ndaki hisseler de yüzde 1.47 değer kaybetti.

Marfin Bank’ın kapısına 3 gül

YUNA-NİSTAN Başbakanı Yorgo Papandreu, üç memurun hayatını kaybettiği Marfin bankasının kapısına üç kırmızı gül bıraktı. Papandreu ölen banka memurlarının anısına kısa bir saygı
duruşunda bulundu. Ölen üç memurdan ikisinin dün cenaze töreleri yapıldı.

Romanya’da kemer sıktı

ROMANYA sendikaların ülke çapında ‘Sosyal soykırım’ adı altında büyük protestolar başlatma tehdidi altında dün kemer sıkma paketini açıkladı. Ülkede, IMF ile olası bir yardım paketi anlaşması beklentisi içine girildi. Kemer sıkma paketi kamu çalışanlarının ücretlerini yüzde 25, emekli ve işsizlik maaşlarının ise yüzde 15 düzeyinde kesintiyi kapsıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle