GeriEkonomi AB: Önce siyasi reformları yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB: Önce siyasi reformları yapın

HELSİNKİ Zirvesi sonrasında gündeme gelen Türkiye'nin katılım ortaklığı süreci, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Karma İstişare Komitesi'nde (KİK) tartışıldı. KİK toplantısında komisyon yetkilileri Türkiye'ye, ‘‘Önce demokratikleşme ve ifade özgürlüğü gibi siyasi reformları tamamlayın’’ uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdindeki Büyükelçisi Nihat Akyol, Türkiye ile AB arasındaki katılım ortaklığı stratejisinin ana hatlarının mayıs ayından sonra belli olmasını beklediklerini söyledi. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 9. toplantısında konuşan Büyükelçi Akyol, katılım ortaklığı sürecinin daha kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Türk-Yunan ilişkilerindeki yumuşama, hükümetin uygulamaya koyduğu istikrar programı ve siyasi istikrarın, katılım ortaklığı süreci için iyi bir altyapı oluşturduğunu söyleyen Nihat Akyol, şöyle konuştu:

‘‘Katılım ortaklığı çok hassas bir konu olacak. Her iki tarafın da şeffaf bir şekilde çalışması gerekecek. Katılım ortaklığı metninin Türk toplumunu önemli şekilde etkileyeceğini düşünüyoruz.’

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Departmanı yetkilisi Eric van der Linden ise AB Komisyonu olarak Katılım Ortaklığı sürecinin tamamlanması için bir süre veremeyeceklerini söyledi. Hiçbir aday ülkeye katılım ortaklığı konusunda takvim verilmediğini belirten Linden, Türkiye'nin katılım ortaklığının tamamlanmasının insan hakları ve demokratikleşme konusunda yapacağı reformlara bağlı olduğunu söyledi. Linden, ‘‘Katılım ortaklığı için biz de acele ediyoruz, ama ifade özgürlüğü, demokratikleşme gibi siyasi konularda Türkiye'nin reformları yapması gerekiyor’’ dedi.

Kavi: Fatura hep sanayiciye çıkıyor

TÜRKİYE-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Eş Başkanı Hüsamettin Kavi, mali yardım alınmadan gerçekleştirilen Gümrük Birliği'nin ve dünyada yaşanan ekonomik krizlerin faturasını, sivil toplum ve sanayicilerin ödediğini söyledi. Gümrük Birliği sonrasında Türkiye'nin ön rekabet koşullarıyla karşılaştığını hatırlatan Kavi, ‘‘Katılım ortaklığı sürecinde ortaya çıkacak yükü göğüslememizde AB Türkiye'ye yardımcı olmalı’’ uyarısında bulundu.

Helsinki Zirvesi'yle, uygulamaya konan istikrar programı ve sağlanan siyasi istikrarla Türkiye'yle AB arasında olumlu bir hava oluştuğunu söyleyen Kavi, şöyle konuştu:

‘‘Gümrük Birliği sonrası Türkiye ekonomisi ağır rekabet koşullarıyla karşı karşıya kaldı. Üstelik Türkiye AB'den belli bir süre dışlandı. Şimdi Katılım Ortaklığı sürecinin adım adım gerçekleştirildiği bir döneme girildi. Türkiye 20 yıldır yaşadığı enflasyon sorununa nokta koymaya karar verdi. Artık hedefimiz belli. Bu hedefe varmak kolay değil, ama tüm siyasi, sosyal ve ekonomik taraflar bu sürece katılmalı.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle