GeriEkonomi AB Komisyonu, 9 bankaya ‘CDS yüzünden müşteriyi zarara uğrattın’ soruşturması açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Komisyonu, 9 bankaya ‘CDS yüzünden müşteriyi zarara uğrattın’ soruşturması açtı

AVRUPA Birliği (AB) Rekabet Kurulu, dünyanın en büyük 9 bankasına riskli CDS uygulamalarıyla ilgili olarak soruşturma başlattı. Tahvil gibi finansal enstrümanlardan çıkarılan CDS’lerin bir çeşit sigorta poliçesi haline geldiği bu nedenle de değer kaybına uğrayarak müşterileri zarara uğrattığı öne sürüldü. Söz konusu bankaların da, “Barclays, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Citigroup, Bank of America, Credit Suisse, JP Morgan Chase, Morgan Stanley ve UBS”ten oluştuğu ifade edildi. AB bölgesinde işlem gören CDS’lerin toplam değerinin ise 28 trilyon dolar olduğu kaydedildi.
Sorunlara neden oluyor
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joaquin Almunia konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “CDS’ler finansal piyasalar ve ekonomi için çok yararlı bir rol oynuyor. Son gelişmeler de bunu göstermesine karşın, bu varlık sınıfının ticareti, düzenlemenin tek başına çözemeyeceği bir takım sorunların yaşanmasına neden oluyor” diye konuştu. Avrupa bölgesindeki CDS varlıkların 28 trilyon dolar büyüklüğünde olduğu belirtilirken, bunların bağlı bulundukları enstürmanları da değersizleşmesine neden olduğu ifade edildi.  AB Komisyonu tarafından soruşturma açılan 9 bankanın da ICE’nin ABD’deki biriminde hissedar olduğu belirlenirken, yapılan açıklamada şu değerlendirme yapıldı: “IntercontinentalExchange (ICE) kurumu tarafından bu şirketlere suçları olmadığına dair bir rapor verilse de biz komisyon olarak araştırmamızı sürdüreceğiz. Bu tür kurumlar diğer CDS oyuncularının temize çıkmadan piyasaya girmesine neden oluyor.”
Diğer taraftan kötüye giden bir tahvile sigorta desteği sağlanması noktasında, CDS’lerin çeşitli spekülasyonlara da neden olduğu ifade edildi. Bazı bankaların ve hedge fonların da gerçekte sahip olmadığı CDS’leri kullanarak para kazandığı da öne sürüldü. Kriz döneminde de tahvil için kullanılan CDS’lerin fiyatların düşmesine neden olduğu ve para piyasalarında paniğe neden olduğu hatırlatıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle