GeriEkonomi AB: Euro'ya geçiş tarihi bir olay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB: Euro'ya geçiş tarihi bir olay

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Komisyon`un ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pedro Solbes, euro`ya geçişin tarihte yeni bir sayfa açtığını söylediler.

Prodi ve Solbes, Brüksel`de ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda Prodi, ekonomi politikasında, yarından itibaren, geriye dönüşü olmayan bir yola girdiklerini, Avrupa için tarihi bir olay yaşandığını anlatarak, ``Geleceğimiz euro`dur`` dedi.

Euro`nun dolar karşısında değer kaybının hatırlatılması üzerine, bu konudaki gelişmelerin nasıl olacağına ilişkin tahminlerde bulunamayacağını belirten Prodi, ``Ekonomimizin geleceğine ve disiplinine güveniyorum`` diye konuştu.

Prodi, euro`nun AB ülkelerini birbirlerine daha sıkı bağlarla bağladığını ifade etti.

Öte yandan Solbes, ``bu tarihi değişikliğin getireceği yenilikler`` konusunda tereddütlü ifadeler kullanınca, gazetecilerin yoğun sorularına muhatap oldu ancak bu soruları yanıtlarken de çok kısa cümleler kullandı.

``Duruma hakimiz. Euro`ya geçiş, bir hafta içinde raylarına oturur`` diyen Solbes, 6 milyar kağıt, 37 milyar madeni euro`nun piyasaya sürüldüğünü, ilk aşamada bunların yeterli olacağını düşündüğünü belirtti ve insanlardan, ellerindeki euro`ları koleksiyon için saklamamalarını, piyasada kullanmalarını istedi.

Kalpazanlık olaylarının arttığına dikkat çeken Solbes, henüz sahte euro bulunmadığını ancak piyasadan kalkacak olan ulusal para birimlerinde sahteciliğin yoğunlaştığını bildirerek, dikkatli olunmasını istedi.

Solbes, kalpazanların gelecek haftalarda, süratle piyasaya sürebilecekleri sahte euro`lara karşı da tedbirli olunması gereği üzerinde durdu. ``Euro`nun sahtesini yapmak son derece zor`` diyen Solbes, kalpazanların, ilk günlerde insanların geçirecekleri acemilik döneminden istifade edebileceklerini belirtti.

Euro`nun, dolardan sonra dünyanın ikinci güçlü parası olduğunu vebu konumunu giderek sağlamlaştıracağını anlatan Solbes, fiyatları kontrol altında tutmayı hedeflendiklerini söyledi ve ``euro`ya geçişin, hiçbir fiyat artışına bahane gösterilemeyeceğini`` ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle