GeriEkonomi AB Ekonomi Hükümeti’ni benimsedi, yönetimde tüm üyelere yer olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Ekonomi Hükümeti’ni benimsedi, yönetimde tüm üyelere yer olacak

AB Ekonomi Hükümeti’ni benimsedi, yönetimde tüm üyelere yer olacak
refid:15059286 ilişkili resim dosyası

AB liderleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “Ekonomi Hükümeti” önerisini kabul etti. Bu hükümette, 27 ülkenin temsilcisi yer alacak.

AVRUPA Birliği (AB) liderleri, dün bir araya geldikleri zirvede, son yılların en büyük kamu borçlarıyla nasıl başa çıkabileceklerini tartıştı. AB Komisyonu’nda, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ülke bütçelerini denetlemek amacıyla bir ‘Ekonomi Hükümeti’ kurulması fikri benimsendi. Buna göre ekonomi yönetiminde Fransa’nın istediği gibi Avrupa Para Birliği üyesi 16 üye değil, bütün Birlik ülkeleri temsil edilecek.

Komisyon öyle ama

AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, Komisyonun hali hazırda Avrupa’nın ekonomi yönetimi olduğunu söyleyerek, “Ancak bu görevi tek başına yürütemez. Komisyon, Birliğin temel çizgilerini belirleyen üye devlet ve hükümet başkanları Konseyi ile birlikte çalışmalıdır” diye konuştu. AB Komisyonu’nun hazırladığı ‘Avrupa 2020’ adlı 10 yıllık istihdam ve ekonomik büyüme stratejisiyle ilgili belgenin de onaylanacağı, bu sayede istihdam, eğitim ve yatırımla ilgili farklı hedeflerin belirleneceği kaydedildi.

Yunanistan korkuttu

AB liderleri, Yunanistan’daki bütçe krizinin başka ülkelere yayılmasını önlemenin yollarını araştırırken, zirvede bütçelerin denetlenmesinin nasıl geliştirilebileceği ve çok fazla harcama yapan ülkelere karşı nasıl önlemler alınabileceği de ele alındı. İspanya, Yunanistan’ın kaderini paylaşmamak için zirve öncesinde kamu bütçesinde büyük kesintiler yapacağını ve çalışma hayatında reformlar yapacağını duyurmuştu. Para birimi olarak Euro’yu kullanan ülkeler, Yunanistan gibi bir borç krizi yaşayabilecek ülkelere yardım için 920 milyar dolarlık bir fon oluşturmuştu. AB liderleri, gelecekteki olası banka kurtarma operasyonlarında maliyeti vergi mükellefleri yerine bankaların ödemesini sağlamak için vergi konulmasına destek verilmesi konusunda anlaştı ancak, gelecek haftaki G-20 zirvesinde ABD ve diğer büyük ekonomilere de bir tür banka vergisi sistemine destek verme çağrısında bulunup bulunmayacağının henüz belli olmadığı belirtildi. Dün ele alınan ve bugün onaylanması beklenen zirve taslak bildirisinde, üye ülkelere bütçe planlarını AB Komisyonu’na sunmasından söz edildi.

İngiltere yapıcı

Taslak metinde, buna karşı çıkan İngiltere’nin diğer ülkelerle görüş ayrılığı yaşamasını önleyebilecek bir dil kullanılıyor. İngiltere, bütçenin AB yetkililerinin denetimine gitmeden önce İngiltere Parlamentosu’ndan onay almasını istiyor. İngiltere, bütçelerin denetlenmesi ve AB’deki mali düzenlemelerin Londra’nın finans merkezi City üzerindeki olası etkilerinden çekiniyor. Ancak Başbakan David Cameron, bu konuda AB liderleriyle önemli tartışmalar yaşamak istemediği ve dün Brüksel’e varır varmaz, “İngiltere AB içinde yapıcı ve aktif olacak” açıklamasında bulunduğu ifade edildi.

Stres testi Avrupa’yı gerdi

İSPANYA’nın, bankalarına uyguladığı stres testlerinin sonuçlarını kamuoyuna açıklama kararı Avrupa’da yeni bir tartışma başlattı. İspanya Merkez Bankası, dün ülkedeki bankaların finansal durumların ne kadar sağlıklı olduğunu ortaya koymak için bilgisayar destekli simulasyon programlarıyla yapılan stres testlerini açıklama kararı almasının ardından ilk tepki Alman Kamu Bankaları Birliği’nden (VOEB) geldi. VOEB yaptığı açıklamada, stres testlerinin sonuçlarının yayımlanmasına ‘açık şekilde’ karşı çıktıklarını, bu sonuçların yayımlanmasının ‘ters etki yaratacağını’ ve piyasada yanlış değerlendirmelere neden olacağını söyledi.

Fransa destek verdi

Fransa’dan ise sonuçlarını açıklanmasına destek geldi. Reuters’a konuşan ülkeni Maliye Bakanı Christine Lagarde, Fransız bankalarının bu tip testlerden geçmek istediklerini söylerken, sonuçların da hemen açıklanmasından yana olduğunu belirtti. Hem İspanya hem de Avrupa Birliği’nin diğer üye ülkelerindeki bankalar, birliğin 27 ulusal banacılık düzenleme otoriteleri tarafından likidite problemlerine karşı dayanıklığının ölçülmesi amacıyla stres testlerinden geçiriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle