AB’den önemli kaynak bekliyoruz

Hürriyet Haber
21.10.2003 - 02:02 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Ali Babacan, Avrupa'ya üye olma sürecindeki ülkelere AB'den ciddi bir fon akışı olduğuna dikkat çekerek, dolayısıyla önümüzdeki dönemde AB'den Türkiye'ye önemli bir miktarda kaynak gelmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

‘AB Uyum Politikası’ konulu toplantı için Roma'da bulunan Babacan, 23 Ekim günü, Avrupa Komisyonu Ankara Temsilcisi Hans Jörg Kreschmer'le birlikte düzenleyecekleri basın toplantısıyla, AB'den alınan hibelerin kullanımı için start verileceğini bildirdi.

Babacan, AB’ye üye olma sürecindeki ülkelere AB'den hibe veya kredi şeklinde ciddi bir fon akışı olduğunu belirterek, ‘‘Bir de, AB ülkelerindeki özel sektör kuruluşlarının üye veya üye olma yolundaki ülkelere yaptıkları doğrudan yabancı yatırımların da çok hızlı bir şekilde artışını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde AB'den Türkiye'ye önemli bir miktarda kaynak gelmesi söz konusu. Biliyorsunuz, AB'yle 2003-2005 dönemini kapsayan, 1 milyar Euro'luk bir hibe sözleşmesini yaptık. Bunun ilk dilimini de, geçen hafta kullandık. Bu hibenin kullanılmasıyla ilgili AB Genel Sekreterliği çatısı altında Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Hazine bünyesinde Ulusal Fon da kurulmuş durumda. Bu iki ünite, AB'den akreditasyonunu da aldı.’’ diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı