GeriEkonomi AB: Çok hızlı ve daha sert önlem almaya hazırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB: Çok hızlı ve daha sert önlem almaya hazırız

AB: Çok hızlı ve daha sert önlem almaya hazırız
refid:14809934 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Herman Van Rompuy, Euro’nun güçlenmesi ve AB’deki borç krizinin yükünün azaltılması için daha radikal politik ve ekonomik tedbirler alınması ve yaptırımlar getirilmesi konusunda AB’de geniş tabanlı bir anlaşma zemini oluştuğunu söyledi.

Van Rompuy, bütçe açığı ve borçlanma konusundaki mevcut limitlerin aşılması konusundaki yaptırımların kağıt üzerinde kaldığını belirterek, “Bu yaptırımlar efektif bir şekilde hiç bir zaman uygulanmadı ve böylece Yunanistan ve diğerlerinin borçlarının bu kadar artmasına izin verilmiş oldu” dedi.

Son karar ekimde

Van Rumpoy, 27 AB üyesi ülkenin hükümetlerinin, Avrupa Merkez Bankası’nın ve Avrupa Komisyonu’nun AB bütçesi üzerinde çalışmaya baylayacak olmaları nedeniyle alınacak önlemler hakkında fazla detay vermezken, AB liderlerinin uzun vadeli çözüm için getirilecek yaptırımlar ile ilgili kararları ekimdeki zirvesinde alması bekleniyor. Yaptırımlar konusunda en hevesli ülke Almanya.

Almanya’ya karşı

Almanya’nın getirilmesini önerdiği, borç limiti ve bütçe açığı limitlerine uymamakta ısrar eden ülkelerin AB komisyonundaki oy hakkının elinden alınması, AB’nin yapısal fonlarından yararlanamaması ve Euro Bölgesi’nden çıkarılması gibi yaptırımlara karşı çıkan Van Rompuy şunları söyledi: “AB anlaşmalarında değişiklik gerektirecek önlemler ve yaptırımların kabul edilmesi uzun ve zorlu bir süreç gerektiriyor ve bu da ulusal parlemantolarda reddedilme ihtimalı taşıyor. Biz mümkün olduğunca mevcut anlaşmalar çerçevesi içinde çalışmalıyız. Çünkü ancak bu şekilde hem daha fazla çözüm üretebiliriz hem de bu çözümleri hızla hayata geçirebiliriz.”

Lagarde: Hızlı olalım

Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde da Rompuy’a paralel yönde görüş belirterek, “Bugün bizim için öncelikli olan hazlı neyi nasıl hızlı bir şekilde hayata geçirebiliriz” diye konuştu. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise, yatırımcının devlet tahvili yatırımlarından ne kadar kaybı olacağını hesaplayabilmesi için şimdiden bir ülkenin iflasını nasıl ilan edeceği konusundaki prosedürlerin belirlenmesi ile ilgili fikirlerine katılan kimsenin olmadığını belirtti.

ABD Hazine Bakanı: Küresel toparlanma Yunanistan’a yarıyor

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, dünya ekonomisinin Avrupa’dan kaynaklanan ekonomik güçlükleri toparlamada daha iyi durumda olduğunu söyledi. Geithner, Çin ile aralarındaki 400 milyar dolarlık karşılıklı ticaretin Yuan’ın aşırı değerli oluşundan kaynaklanan nedenlerle dengelenmesi konularını görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Pekin’e yapacağı seyahat öncesinde yaptığı açıklamalarda, “Avrupa’da bazı sıkıntılar şu anda görülüyor. Bence şu anda bu sıkıntıları yönetme konusunda geçen yıla göre çok daha iyi durumdayız” dedi. Doların ABD ekonomisindeki güven artışı nedeni ile yükseldiğine işaret eden Geithner, “ABD dünyanın en büyük ekonomisi, Çin ise dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi dolayısıyla bu iki ülkenin işbirliği dünya ekonomisi için önemli” diye konuştu.

Alman Cumhurbaşkanı 148 milyar Euro’luk ‘acil fon’u onayladı

ALMANYA Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Euro Bölgesi’ni desteklemek amacıyla oluşturulan toplam 750 milyar Euro’luk ‘acil fon’un Almanya payını onayladı. Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) tarafından önceki gün kabul edilen Almanya’nın yardım payıyla ilgili karar metninin Köhler tarafından imzalandığı bildirildi. Almanya’nın yardım payının en fazla 148 milyar Euro olması öngörülüyor.

Dünya finansçılarına Papa’dan ‘etik ve vicdan’ çağrısı

PAPA 16. Benedict, dünya finansal sisteminde etik ve dayanışma çağrısında bulundu. Papa 16. Benedict, hükümetlerin, yoksul ülkelere zarar veren spekülasyonlar karşısında uygun biçimde hareket etmede başarısız olduğunu ifade etti. Konuşmasında herhangi bir ülke ismi vermeyen Papa 16. Benedict, “vicdan ve akılın etik bileşiminin, zayıf ülkelere karşı sorumsuz spekülasyonları yineleyen ve finansal yönetimde uygun kararlar almayan yöneticilerde zayıf göründüğünü” bildirdi. Siyasetin her zaman finans üzerinde baskın olması ve etiğin bütün eylemlere rehberlik etmesi gerektiğini kaydeden Papa 16. Benedict, küreselleşmenin de kamu yararının araştırılmasına kılavuzluk yapması gerektiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle