GeriEkonomi AB bankaları kurtarma ilkelerini belirledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB bankaları kurtarma ilkelerini belirledi

Son 2 hafta içinde küresel finansal krizin çökerttiği birçok bankayı devlet destekleriyle yaşatmayı tercih eden AB üyeleri, banka kurtarmalarında uygulanacak ilkeleri belirledi.

Lüksemburg'da toplanan AB ekonomi ve maliye bakanları tarafından alınan kararlarda, “bankalara müdahalenin zamanında yapılması ve devlet desteğinin ilke olarak geçici bir süreyi kapsaması” isteniyor.

“AB'nin vergi verenlerin çıkarlarının takipçisi olacağı” vurgulanan kararlarda, bankaların mevcut ortaklarının “müdahaleden kaynaklanan sonuçları (zararları) paylaşmaları gereklidir” deniliyor.

Kurtarma operasyonu geçiren bankaların yeni yönetimlerinin hükümetler tarafından atanacağı belirtilen kararlarda, banka yönetimlerinin aşırı kazanç sağlamalarına izin verilmemesi talep ediliyor.

AB'nin “banka kurtarma ilkeleri” arasında “Rakip kurumların yasal çıkarlarının korunması” ve “olumsuz yan etkilerden kaçınılmasına” yer veriliyor.

AB ayrıca çok uluslu finans kurumlarının kurtarılmasında, üye ülkeler arasında hızlı koordinasyon sağlanması çağrısında bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle