GeriEkonomi AB, 750 milyar Euro’luk ‘büyük ateş gücü’yle parasını koruyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, 750 milyar Euro’luk ‘büyük ateş gücü’yle parasını koruyacak

AB, 750 milyar Euro’luk ‘büyük ateş gücü’yle parasını koruyacak

AB maliye bakanları Yunanistan’ın borç krizinin diğer ülkelere yayılmasını engellemek için 750 milyar Euro değerinde (1 trilyon dolar) acil durum paketi üzerinde anlaştı. AB ve IMF’nin 750 milyar Euro tutarındaki “büyük ateş gücü” stratejisi, ABD’nin Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) gibi 2007-2009 yıllarındaki küresel finansal kriz döneminde başarıyla uygulanmıştı.

BRÜKSEL’de toplanan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri maliye bakanları, Euro Bölgesi’nde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan Euro koruma paketinin 750 milyar Euro’ya çıkarılması konusunda anlaştı. Bakanların anlaşmaya vardıkları, Asya’daki mali piyasaların açılmasının hemen ardından açıklandı. Mekanizma, piyasalardan borç olarak zor durumdaki ülkeye yardım etmek için kullanabilecek bir sistem oluşturulmasını öngörüyor.
Büyük ateş gücü
Bazı ekonomistler, Avrupa’da Yunanistan’dan sonra domino etkisine maruz kalacak 3 ülke olarak görülen Portekiz, İrlanda ve İspanya’nın borçlanmak için piyasalara girememesi halinde 2012 yılı sonuna kadar maliyetlerinin 444 milyar Euro’yu bulabileceğini belirtiyor. Bu nedenle oluşturulan acil yardım paketinin yeterli olduğu, Portekiz, İrlanda ve İspanya kurtarıldıktan sonra Yunanistan’a daha fazla destek için yeterli miktarda para kalacağı ifade ediliyor. AB ve IMF’nin 750 milyar Euro tutarındaki “büyük ateş gücü” stratejisi, özellikle ABD’nin 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) gibi 2007-2009 yıllarındaki küresel finansal kriz döneminde başarıyla uygulanmıştı.
Ders çıkarmışlar
Avrupalı yetkililerin, büyük çaplı bir acil yardım paketi oluşturarak, 1997-1998 yıllarındaki Asya krizinden ders çıkarmış gibi göründüğü kaydediliyor. IMF, Asya finansal krizi sırasında Tayland, Endonezya ve Güney Kore gibi bölgenin zayıf konumdaki ülkeleriyle ilgilendikten sonra piyasalar istikrara kavuşmuştu. Son küresel finansal kriz sırasında TARP ve diğer kurtarma paketlerinin açıklanması, hükümetlerin tahsis ettiklerinden daha az para harcamaları için piyasaların yeteri kadar istikrara kavuşmasını sağlamıştı. Euro Bölgesi devletlerinin tahsis ettiği 500 milyar Euro’nun tamamı harcansa bile bu Euro Bölgesi’nin gayrisafi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 6’sına denk düşüyor.
Menkul kıymet imkanı
AB maliye bakanları, merkez bankası başkanları ve IMF tarafından hafta sonunda yapılan yoğun görüşmeler sonunda hazırlanan 750 milyar Euro’luk kurtarma planı, Euro Bölgesi ülkelerinden gelecek 440 milyar Euro’luk garantiye ek olarak Avrupa’da oluşturulacak bir menkul kıymet imkanı ile sağlanacak 60 milyar Euro ve IMF’den gelmesi beklenen 250 milyar Euro’dan oluşuyor. Paket iki yılı aşkın süre önce, Lehman Brothers’ın çökmesi üzerine G-20 liderlerinin küresel ekonomiye aktardığı paketten sonraki en büyük plan olma özelliğine sahip. Paketin büyüklüğü finans analistlerini şaşırtırken, haberin ardından euro yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı, Asya borsalarında ise yükselişler kaydedildi.

Borç garantisi gündeme alındı

MALİYE Bakanları Brüksel’deki toplantıda, mevcut durumda, para birimi olarak Euro’yu kullanmayan üye ülkelere açık olan acil durum fonunun ortak para birimi kullanan ülkelere de sağlanacak şekilde genişletilmesini görüştü. AB maliye bakanlarının, milyarlarca Euro’ya mal olacak bir borç garantisi sistemini de gündemlerine aldıkları konuşulanlar arasında.

Nükleer seçenek devreye girdi

AVRUPA Merkez Bankası (ECB) piyasaları desteklemek amacıyla daha önceleri karşı olduğu varlık alımlarına, Euro Bölgesi ülkelerinin tahvillerini alarak başlayacağını açıkladı. Bazı ekonomistler tarafından “nükleer seçenek” olarak adlandırılan ülke tahvilleri alımı hakkında yapılan ECB açıklamasında, Euro bölgesi ülkelerinin bütçe hedeflerine ulaşmak için ciddi vaatlerde bulundukları ve bu nedenle tahvil alımının makul olduğu ifade edildi.
Bu arada ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa piyasalarında oluşan sıkışıklığı hafifletmek amacıyla büyük merkez bankalarına sunduğu swap imkanını tekrar başlattı. Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsviçre Merkez bankaları bu hatta dahil olacak.

Destek paketinden memnunum

ULUSLAR-ARASI Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Euro Bölgesi’nde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan acil kurtarma paketinden memnun olduğunu söyledi. Strauss-Kahn “IMF, mevcut sorunların çözümünde uluslararası toplumun çıkarına kendi üzerine düşeni yapacak” dedi.

Son derece güçlü bir sinyal

FRANSA Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, şunları söyledi: “Avrupa, Yunanistan borç krizinin yayılmasını önlemek amacıyla acil yardım paketi üzerinde anlaşarak, Euro’yu savunmaya hazır olduğu yönünde piyasalara güçlü sinyal gönderdi. Acil yardımın da çalışacağından eminim.”

İnsanların parasını koruyoruz

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, AB  ülkeleri tarafından oluşturulan 750 milyar Euro’luk fonun Euroyu korumak ve güçlendirmek amacıyla oluşturulduğunu belirtti.  Merkel, “Biz, Almanya’daki insanların parasını koruyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle