GeriEkonomi AB, 139 milyon Euro verdi ticaret Rum keyfine kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, 139 milyon Euro verdi ticaret Rum keyfine kaldı

AB Daimi Temsilciler Komitesi, Güney Kıbrıs’ın isteğine uygun olarak KKTC’ye yönelik mali yardım ve doğrudan ticaretle ilgili tüzüklerin birbirinden ayrılmasını kararlaştırdı. Kıbrıslı Türklere de 139 milyon Euro’luk mali yardımı onaylandı.

AVRUPA Birliği (AB) hükümetlerini temsil eden "Daimi Temsilciler Komitesi"nin (COREPER), Brüksel’de olağanüstü yaptığı toplantıda, KKTC’ye yönelik mali yardım ve doğrudan ticaretle ilgili tüzüklerin birbirinden ayrılması kararlaştırıldı. Böylelikle Kıbrıslı Türklere yönelik 139 milyon Euro tutarındaki mali yardım onaylandı. Güney Kıbrıs’ın, KKTC’ye yönelik doğrudan ticaretin gerçekleşmemesi amacıyla uzun bir süreden beri tüzüklerin birbirinden ayrılmasına talebi, böylelikle kabul görmüş oldu.

TÜMÜNÜN ONAYI GEREKECEK: Toplantıda doğrudan ticaret tüzüğü ile ilgili tartışmaların sürdürülmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bununla birlikte doğrudan ticaret tüzüğünün de hukuki yapısı değiştirildi. Önceden doğrudan ticaret tüzüğünün hayata geçirilmesi için oy çokluğu ilkesi benimsenmişti. Yeni düzenleme ile AB üyesi ülkelerin onay vermesi gerekecek. Bu da, doğrudan ticaretin serbest bırakılmasının Güney Kıbrıs’ın "keyfine" kalması anlamına geliyor.

GÜNEY ENGELLİYORDU: AB Hükümetleri, Kıbrıs’ta yapılan referandum sonrasında Türklerin "çözümden yana" görüş belirtmeleri üzerine, KKTC’nin izolasyonuna son verilmesi kararı almış ve doğrudan ticaretin başlatılması ve mali yardım kararı almıştı. AB Komisyonu’nun bu yönde hazırladığı tüzükler, bugüne kadar Güney Kıbrıs’ın engeline uğramıştı. Daha önce belirlenen 250 milyon Euro tutarındaki mali yardım, geçen yıl sonuna kadar onaylanmadığı için 120 milyon Euro silinmiş ve pakette sadece 139 Milyon Euro mali yardım kalmıştı.

KKTC: AB çözümü zaafiyete uğrattı

AB Dönem Başkanı Avusturya Başbakanı Wolfgang Schusel’in Rum lider Tasos Papadopulos ile görüştükten sonra birliğin KKTC’ye yönelik aldığı doğrudan ticaret ve mali yardım tüzüklerini yoğun diplomatik baskı sonucu birbirinden ayırması KKTC’de büyük tepkiye yol açtı. KKTC Cumhurbaşkanlığı, Avusturya’yı sorunu BM yerine AB gündemine taşımakla suçlayarak, ’Karara onay vermiyoruz, Kıbrıs’ta çözümü zaafiyete uğrattılar’ açıklaması yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle