GeriEkonomi AB, 1.5 trilyon dolarlık ‘hedge fon’a vize koyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, 1.5 trilyon dolarlık ‘hedge fon’a vize koyacak

AB, 1.5 trilyon dolarlık ‘hedge fon’a vize koyacak
refid:14768460 ilişkili resim dosyası

Euro Bölgesi maliye bakanları, 750 milyar Euro’luk “acil fon”u görüşmek üzere yaptıkları toplantıda, piyasalar için riskli gördükleri “hedge fon”ları sınırlama kararı aldı. İngiltere’nin karşı çıkmasına rağmen Euro Bölgesi bakanları, “hedge fon”ları için “izin” sistemi kararı aldı.

BAŞTA Yunanistan olmak üzere borç krizi yaşayan üye ülkelerin durumunu ve 750 milyar Euro’luk “acil fon”un ayrıntılarını görüşmek üzere Brüksel’de toplanan Euro Bölgesi maliye bakanları, yeni mali kuralların geliştirilmesini de gündeme aldı. İngiltere’nin muhalefetine rağmen, küresel krizi derinleştirmekle suçlanan hedge fonların (yüksek riskli yatırım fonu) faaliyetlerinin düzenlenmesine yönelik yeni kuralların benimsenmesi üzerinde duruldu. Bu tür fonların yüzde 80’ine ev sahipliği yapan İngiltere, AB’nin diğer ülkelerinin baskısına direnemedi ve sınırlamalar AB bakanlarının çoğunluğu tarafından onaylandı.

Fonlar izne tabi olacak

Avrupa Parlamentosu’nun da destek verdiği yeni düzenlemelerin şöyle olması bekleniyor:
Avrupa Birliği ülkeleri içinde faaliyet gösterecek olan hedge fonlar izne tabi tutulacak.
Bu fonların alabilecekleri borç miktarına sınırlama getirilecek.
Özel sermaye (private equity) yatırımcılarının faaliyetleri, özellikle de bir şirketten büyük bir hisse satın aldıklarında, şirketin mevcut hissedar ve çalışanlarına yaklaşımları düzenlenecek.
Söz konusu işletmelerin çalışanlarına yaptıkları ödemeler daha sıkı kurallara bağlanacak.

1.5 trilyon dolar

Maliye Bakanları’nın değerlendirmelerine göre, söz konusu fonların denetlenememesi, küresel krizi derinleştiriyor. Yüksek riskli yatırım fonları ve özel sermaye yatırımları, krizi artıran faktörler olarak görülüyor. Yaklaşık 1.5 trilyon dolara hükmeden bu kuruluşların yeterli oranda denetlenmediğinden şikayet ediliyor. Bu tür fonların yüzde 80’i Londra merkezli olarak faaliyet gösteriyor. Bazı tahminlere göre Londra Borsası’ndaki işlemlerin yarısını bu tür fonların işlemleri oluşturuyor.

Krizin faturası bankalara

AB Maliye Bakanları toplantısında, Euro krizinden sorumlu tutulan mali kuruluşlara ek vergi getirilmesi görüşü de ağırlık kazandı. Euro Bölgesi ülkelerinin maliye bakanları, vergi için girişimde bulunmayı kararlaştırdı. Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, krizin faturasının mali kuruluşlar tarafından da paylaşılması için uluslararası alanda girişimde bulunacaklarını söyledi. Euro Bölgesine dâhil 16 ülke ile bu konuda mutabakata vardıklarını belirten Juncker, “Krizde payı olan faturasına da ortak olmalı” dedi.

AB’nin IMF’si

Euro Bölgesi ülkelerinin maliye bakanları, üye ülkelerde devlet iflaslarının önüne geçecek 750 milyar Euro’luk paketin ayrıntılarını da tartıştı. Ödeme güçlüğüne düşen ülkelere kredi sağlayacak,“Avrupa’nın IMF’si” olarak adlandırılan bir mali kuruluşun işleyiş ve organizasyonu üzerinde duruldu.

İstikrar için yeni mali kurallar geliyor

AB Dönem Başkanı Jean-Claude Juncker, ekonomi yönetimi ve bütçe reformalarında uzun vadede istikar yakalamaları gerektiğini belirterek, “AB maliye bakanları yeni Madrid ve Lizbon kriterleri için cesaret verici adımlar atılmasını tartışıyor. Maliye bakanları, borç krizini rahatlatmak ve ekonomik toparlanmayı sağlamak için daha fazla bütçe kesintisi baskısı yapılması yönünde görüş belirtiyorlar. Bu konuda AB Komisyonuna teklif götürmeyi planlıyoruz” dedi. AB Komisyonu Mali İşlerden sorumlu üyesi Olli Rehn de “Piyasalara yeniden güven vermek önemli ve artık daha sıkı kuralları tartışmanın zamanı” diye konuştu.

Fitch: Fonlar Yunanistan’dan çıkmaya başladı

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para piyasalarındaki fonların Euro Bölgesi’ndeki yüksek borç seviyelerine yönelik endişelerle Yunanistan’daki tüm yatırımlarını tasfiye ettiklerini, Portekiz ve İspanya’da maruz kalabilecekleri riskler nedeniyle bu iki ülkedeki portföylerini de daralttıklarını bildirdi. Fonların İspanya ve Portekiz’de riske açık varlıkları ilk 4 ayda yüzde 27 azaldı.

14.5 milyar Euro Atina’nın kasasında

YUNANİSTAN 110 milyar Euro’luk AB-Uluslararası Para Fonunun (IMF) ortak kurtarma paketinin ilk taksiti 14.5 milyar Euro’luk yardımı dün aldı. Yardımın ikinci taksitini ağustos ayında alması beklenen Yunanistan, o zamana kadar AB ve IMF’nin sıkı gözetimi altında olacak. Bu arada, Yunanistan’da devlet memurları “beyaz grev” eylemine başladı. Yüzlerce memur, gelirlerinde yüzde 25’e varan indirimi protesto için çok ağır tempoda çalışıyor, işe geç gidiyor ve fazla mesaiyi reddediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle