GeriEkonomi 91 bin EGS hissedarı borsada kilitli kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

91 bin EGS hissedarı borsada kilitli kaldı

EGS Bank'ın fona devrinin ardından, bankanın iştiraki 5 grup şirketinin borsadaki işlem sırası da geçici olarak kapatıldı. Karar doğrultusunda 91 bin yatırımcı geçici bir süre borsada işlem yapamayacak.

EGS Bank'ın Fon'a devrinin ardından EGS Grubu'nun hisseleri halka açık 5 şirketin borsadaki işlem sırası, geçici olarak kapatıldı. Karar doğrultusunda EGS Bank'ın iştirakleri arasında yer alan EGS Dış Ticaret, EGS Holding, EGS Egeser Giyim, EGS Gayrimenkul ve EGS Gayrimenkul ve EGS Leasing hisedarları, bu şirketlere ait işlem sıraları tekrar açılıncaya kadar borsada işlem yapamayacak.

Takasbank verilerine göre bu 5 şirketin borsadaki toplam hissedar sayısı 91 bin 129. İştirakler arasında borsada en fazla hissedara sahip olan grup şirketi ise 51 bin 125 yatırımcı ile EGS Holding. Toplam hissedar sayısı 91 bin 129 olan 5 şirketin 6 Temmuz 2001 tarihli borsa kapanış verilerine göre toplam piyasa değeri ise 84 milyon dolar.

İşlem sırası daha önce kapatılan 43 şirket ve daha önce fona geçen 3 banka (Demirbank, Yaşarbank ve Esbank) nedeniyle borsada işlem yapamayan yatırımcı sayısı ise 341 bine ulaştı.

BORÇ ALACAK İLİŞKİSİ

EGS Grubu şirketlerine ait işlem sıralarının ne zaman açılabileceği konusunda ise, net bir bilgi ve tarih verilmesi mümkün değil. İşlem sıralarının açılıp hissedarların tekrar işlem yapabilecek konuma geçmesi için bu 5 şirketin EGS Bank ile borç-alacak ilişkisinin gözden geçirilmesi, varsa bu borç-alacak ilişkisinin karşılıklı olarak tahsil edilmesi ya da tahsilatın bir takvime bağlanması gerekiyor. Uzmanlar bu sürenin uzunluğu hakkında şu an için herhangi bir tahmin yapamazken borç-acalak durumu sözkonusu olmayan şirketlerin işlem sıralarının daha çabuk açılacağı belirtildi.

Hangi EGS şirketinin kaç hissedarı var?

Şirket Hissedar sayısı

EGS Holding 51.155

EGS Dış Ticaret 14.617

EGS Finansal Kiralama 2.051

EGS Egeser Giyim 4.461

EGS Gayrimenkul Yatırım 18.845

Süzer, iki bankasını birden kaybetti

Mustafa Süzer'in sahibi olduğu Süzer Grubu bünyesindeki iki bankayı birden kaybetti. Kentbank Fon’a geçerken, Atlas Yatırım Bank’ın da lisansı iptal edildi. 1992 yılında kurulan Kentbank'ın, toplam 93 şubesi bulunuyor. İştirakleri arasında Kent Yatırım ve Menkul Değerler, Generali-Kent Sigorta'nın yanısıra National Commercial Bank of Albania adında Arnavutluk'ta faaliyet gösteren bir banka daha bulunuyor.

Bu arada, dünyanın en prestijli otel gruplarından The Ritz'in İstanbul ayağının, Dolmabahçe'de Süzer Grubu ortaklığıyla sonbaharda faaliyete geçmesi bekleniyor. Kentbank, 898 trilyon 959 milyar lira aktif büyüklükle 2000 yılı sonu itibariyle 79 banka arasında 22. sırada yer aldı

Kentbank ile finans sektörüne giren Süzer Grubu'nun geçmişi 1950'lere dayanıyor. Banka ile birlikte sigorta, leasing, factoring, menkul kıymetler alanlarında 11 şirketinde sahibi olan grup, enerji, turizm, inşaat, sanayi, gıda-hizmet alanlarında 34 toplam 34 şirkete sahip. Grup bünyesindeki 4 bin civarındaki personelin 1.766'sı bankada çalışıyor.

Yüzde 99'una Mustafa Süzer'in sahip olduğu grup son yıllarda Gökkafes ile sıksık kamuoyunun gündemine gelse de Kentbank ve Atlasbank'la birlikte toplam 8 iştiraki bulunuyordu. Grubun ayrıca inşaat, turizm ve fast food sektöründe faaliyet gösteren şirketleri bulunuyor.

Ege tekstilinin lokomotifi gitti

EGS Bank Ege Bölgesi'nde tekstil imalatı ve ihracatı yapan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmenin birararaya gelmesiyle Eylül 1995'te yatırım bankası olarak kuruldu. Banka, 18 ay sonra ticari bankacılık izni aldı. 1 Ocak 1997’den itibaren ticari bankacılık faaliyetine başlayan bankanın, 47'si yurtiçinde ve biri Malta'da off-shore olmak üzere 48 şubesi bulunuyor. Ayrıca Köln'da bir temsilciliği bulunan bankanın iştirakleri arasında EGS Leasing, EGS Factoring, EGS Sigorta ve EGS GMYO yer alıyor.

Ege'nin en eskisiydi

1900'lü yılların başında incirdeki, yabancı tüccar ve komisyoncu tröstünü kırmak amacıyla, öncülüğünü Kazım Nuri Çörüş Bey, Topçuoğlu Nazmi Bey ve Ahmet Sarı Bey'lerin yaptığı grup, kooperatifleşme çalışmaları yürüttü. Çözüm olarak Ekim 1913’te nizamnameyle Milli Aydın Bankası-Tarişbank kuruldu. 2001’in ilk üç ayına ilişkin verilerine göre, aktif büyüklüklerde 47. sırayı alan Tarişbank’ın toplam 158 trilyon 312 milyar liralık toplam aktifi var. Tariş Birlikleri'nin ana ortağı olduğu banka, İzmir merkezli faaliyet gösteriyor.

Çaybank Bayındır derken yine devlete

Yabancıdan Sürmeli’ye

Sürmeli Grubu'nun bankası Sitebank'ın kökeni yabancı bir banka. The Chase Manhattan N.A ve Chemical Bank'ın birleşmesinin ardından, Türkiye'de faaliyet gösteren Chemical Bank hisselerinin yüzde 99.97'si satışa çıkarılmıştı. Yalçın Sürmeli bankayı Sürmeli Grubu bünyesine katmayı başardı. Ağırlıklı olarak otel işletmeciliği ve turizm sektöründe faaliyet göstenen Sürmeli Grubu, hisselerini satın aldığı Chemical Bank'ın adını Ocak 1997'de Sitebank olarak değiştirdi. Bankanın 16 şubeden oluşan bir ağı bulunmaktaydı.

Süheyla AKBULUT

Yorumları Göster
Yorumları Gizle