Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 
09 Ekim 2015 Cuma 15:14
İstanbul 22ºC
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
İMKB II. SEANS
İMKB A-F
İMKB F-M
İMKB M-Z
Yatırım Fonları
A TİPİ FONLAR
B TİPİ FONLAR
SERBEST DÖVİZ
ÇAPRAZ KURLAR
ALTIN FİYATLARI
MB KURLARI
Yenibiriş
Emlak
Oto
Tatil
Sayfa satışları
Anneyiz.biz
En iyi on
Hürriyet Kurumsal
Hürriyet Almanya
Hürriyet USA
Okur Temsilcisi
Reklam
Bize Ulaşın
Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar

 
Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar
İçişleri, Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının uygulama tebliği ile genişletilen sigara yasakları netleşti.

Sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilen 62 YTL’lik ceza 1 ay içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenen cezada 15.5 YTL indirim yapılacak ve ceza 46.5 YTL olarak uygulanacak.

YASAK getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dökümanlar da ispat aracı olarak kullanılacak. Sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL indirim uygulanacak. Böylece sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilecek ceza 46.5 lira olarak uygulanacak. İçişleri, Maliye ve Sağlık Bakanlıklarının dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yer, araç, bina ve tesislerde tütün ürünü tüketenlere verilecek idari yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Video ve fotoğraf delil

19 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Tebliğe göre, belirtilen yerlerde tütün ürünü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından idari para cezası verilecek. Yetkili kamu görevlileri, bu yerlerde tütün ürünleri tüketildiğini haber aldığında, gerekli araştırmayı ivedilikle yapacak. Araştırma sonucu yeterli delil bulduğunda ya da tütün ürünleri tüketildiğini tespit ettiğinde, idari yaptırım karar tutanağı düzenleyecek. Tütün ürünü tüketiminin ispatında, usulüne uygun olarak tanzim edilen tutanak veya olay raporu, varsa ihbarda bulunan, şikayetçinin ya da diğer kişilerin beyanlarını içeren tutanak ve ispata yarar fotoğraf, video kaydı gibi görsel dökümanlar yeterli olacak.

3 nüsha tutanak

Tebliğ uyarınca idari yaptırım karar tutanağı 3 nüsha olarak düzenlenecek. Bir sureti ilgili kişiye verilecek tutanağın, bir sureti kararı uygulayan birimde kalacak, diğer sureti de para cezasını tahsile yetkili idareler hariç, ilgilinin ikametgahının bulunduğu yer vergi dairesine gönderilecek. Aynı kabahatin birden fazla işlenmesi durumunda da, her bir kabahat için ayrı idari yaptırım tutanağı tutulacak.

1 ay içinde ödeme

Yasak yerde tütün ürünü tüketiminin tespiti halinde, karar tutanağı imzalatılırken, kişiye şu konularda bilgi verilecek: Tebliğ tarihinden itibaren idari para cezasını 1 ay içinde ödemesi gerektiği, yaptırım kararının kendisine tebliğ veya tefhim edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde karara karşı sulh ceza mahkemesine başvurabileceği, bu süre içinde başvuru yapmazsa, kararın kesinleşeceği, idari para cezasının kanun yoluna başvuru süresi içinde ödenmesi halinde cezanın dörtte üçünün tahsil edileceği, peşin ödemenin, kişinin karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyeceği.

Parası olmayan tiryaki için yıllık taksit de var

YASAK alanda sigara içtiği için cezaya çarptırılan kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 ay içinde başvurması halinde idari para cezasının ilk taksidinin peşin ödenmesi koşuluyla, 1 yıl içinde 4 eşit taksitte ödenmesi kararı da verilebilecek. Taksitlendirme başvurusu, idari yaptırım kararının tebliğini takip eden 1 ay içinde kararı veren idareye yapılacak. Talepler de, idareler tarafından değerlendirilip, karara bağlanacak. Bu arada idari para cezasına ilişkin idari yaptırım kararı, tebliğ ya da tefhim tarihinden itibaren, ilgilinin 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurmaması halinde kesinleşecek.

15 yaşından küçüklere para cezası kesilmeyecek

SİGARA içme yasağına uyulmama durumunda, fiilin gerçekleştiği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk ile akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış kişiler hakkında da idari yaptırım tutanağı düzenlenecek. Ancak idari para cezası uygulanmayacak.
Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin... İLK 1 AY ÜCRETSİZ
Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
  Yorum Sayısı 3 / 55     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
YUSUF BURHAN 28/05/2008 - 11:06
TÜRK HALKININ YAŞAM STANDARTI YÜKSELTİLMEDEN,SİGARA YASAKLARI BAŞARILI OLAMAZ,OLAMIYACAKTIR.
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
YUSUF BURHAN 28/05/2008 - 11:02
ASGARİ ÜCRETİN 4O3+80 YTL OLAN ÜLKEMİZDE YAŞAM MÜCADELESİNDE
BAŞARILI OLAMAYAN VE YENİLGİ ÜZERİNE YENİLGİ ALAN KİŞLERİN SİGARA VE ALKOL'E SIĞINDIKLARI BİLİNİYOR.
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
esra bedirbek 28/05/2008 - 10:40
YA MADEM SİGARA YASAĞI GETİRİYOSUNUZ BARİ O ZAMAN SİGARA SATIŞINI DURDURUN BUNA GELEMZSİNİZ TABİ ÇÜNKÜ GÜNDE 16 MİLYON SİGARA SATILIYO VE VERGİLERİYLE KALKINIYOSUNUZ ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN DEVLET BAŞINDAKİLER ÜŞÜTTÜ
Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
Bu haberin diğer yorumcuları
MAZLUM AHESTE
Hasan Yiğit
Sema Alver
muharrem akduman
sait cürek
vedat ak
AYSEL YILDIRIM
shine shine
Bingül Tekin
Avrupa Birligine HAYIR
Vatansever TÜRKOĞLU
bahar sezin
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 55     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH