GeriEkonomi 9 maça 2.9 milyon TL
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 maça 2.9 milyon TL

9 maça 2.9 milyon TL

Süper Lig’de bu sezon 15 bin seyirci ortalamasının yakalanacağını söyleyen Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, “Bir haftada 9 maç oynanıyor. Kart sistemine geçilmesiyle birlikte veriler şeffaf hale geldi. 9 maçın ortalama cirosu 2.9 milyon lira oldu. Bir önceki sezona göre yüzde 10’luk artış var” dedi.

YAKLAŞIK 5 yıl önce Türk futbolunda kullanılmaya başlanan Passolig kartları, bugün 4.5 milyon taraftara ulaştı. 874 bin 880 adet ile Galatasaray’ın ilk sırada yer aldığı Passolig kartlarında, 818 bin adet ile Fenerbahçe 2’nci, 722 bin adet ile Beşiktaş 3’üncü sırada yer alıyor. Aktif Bank iştiraklerinden biri olan Passolig’in 5 yılını değerlendiren Genel Müdür Serdar Sümer, “Küme düşme ve şampiyonluk mücadelesinin kızışmasıyla sezon sonunda kart sayısının 4.8 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. Ortalama seyirci sayısı da artıyor düzenli olarak. Bu sezon ortalama seyirci sayısında 15 bin rakamını yakalayabiliriz. Süper Lig’de her hafta oynanan 9 maçın ortalama bilet hasılatı ise 2.9 milyon lirayı buluyor. Kombine ve loca satışları hariç her hafta sadece bilet için ödenen rakam bu. Geçen yıla göre de yüzde 10’luk artış var” dedi.

9 maça 2.9 milyon TL

4 büyüklerin dışında Anadolu’da da futbol izleme kültürünün oluşmaya başladığını anlatan Serdar Sümer, şu bilgileri verdi: “Biletlerin yüzde 100’ü satılsa da kombinelilerin gelmediği maçlar oluyor. 4 büyüklerin yanı sıra Göztepe, Ankaragücü ve Erzurumspor ortalama yüzde 75 doluluk oranına sahip. Son dört maçta Süper Lig olarak 14 bin 800’deyiz. Bu sene 15 bin olur. Yaklaşık 3 yıl sonra ise Süper Lig’de yer alan takımlara göre ortalama seyirci sayılarının 21 bine ulaşmasını öngörüyoruz. Anadolu’nun müthiş bir yükselişi var. Kayseri 13-14 bin izleyici bandına oturdu, Sivas bu seviyelerde geziyor. Rizespor bu yıl adeta rekora koşuyor. Şehir takımları her geçen yıl yükseliyor. Sezonun ilk haftasından bugüne kadar en uygun fiyatta bilet satan kulüplerin başında Çaykur Rizespor geliyor. Bilet fiyatları sezon başından beri 5-15 TL arasında değişiyor.”

99 YAŞINDAKİ TARAFTAR

Bugün 18 yaş altı taraftar sayısının 400 bini bulduğunu anlatan Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, “300 bini aşkın da kadın taraftar bulunuyor. 80 yaş üstü düzenli olarak maça giden taraftar sayısı ise 3 bini aşıyor. Süper Lig’in en yaşlı taraftarı 99 yaşında ve Bursaspor kartı çıkarmış. İkinci sırada 98 yaşında Konyaspor logolu kartı olan bir kadın taraftar var. Yabancılara satılmış 150 bine yakın Passolig kartı bulunuyor. En çok yabancı taraftarın geldiği maç ise Galatasaray-Schalke maçı oldu. Şampiyonlar Ligi maçında tribünlerde 2 bin 500 yabancı taraftar vardı. Passolig kartı çıkartan Japon taraftar sayısı ise 1000 civarında” şeklinde konuştu.

9 maça 2.9 milyon TL

37 BİN TL’LİK BİLET SATIN ALDI

BUGÜNE kadar Süper Lig’de kombine ve localar dışında bilete en çok para harcayan taraftarın Galatasaray’da olduğunu söyleyen Serdar Sümer, “Bu taraftarın 5 sezon boyunca 37 bin TL’lik bilet satın aldığı görülüyor. Bu rakamın içerisinde kombine bulunmuyor” diye konuştu.

YURTDIŞINA AÇILIYOR

ÖNÜMÜZDEKİ dönemde Passolig benzeri sistemi yurtdışında uygulamayı planladıklarını anlatan Serdar Sümer, “Talep var, görüşmeler başladı. İtalya’da benzer bir sistem uygulanmaya çalışılıyor. Buralarda yazılım firması olarak sahaya çıkmak istiyoruz. Katar Dünya Kupası için yazılım ve donanım sattık” dedi.

 

9 maça 2.9 milyon TL

Yorumları Göster
Yorumları Gizle