GeriEkonomi 9 katrilyonu devlete yükleyip gittiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 katrilyonu devlete yükleyip gittiler

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmar Bankası’nda parası kalanlara ödeme planlarını açıklarken, ‘İmar Bankası 9 katrilyon liraya yakın para toplamış. Paraların nereye kullanıldığını tespit edemedik. Kasada herhangi bir para devredilmemiş. Yani topladıkları para devlete yüklenmiştir’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Haziran 2003 itibariyle İmar Bankası'nın resmi kayıtlarından görünen tüm mevduat rakamının 753 trilyon lira seviyesinde olduğunu, bankaya el konulduktan sonra tespit edilen mevduat miktarının ise bazı hesaplar hariç 7.8 katrilyon lira civarında olup işlemiş faiz ile birlikte bu rakamın yaklaşık 8 katrilyon lira olduğunu belirterek, ‘‘Yani mevduatın onda dokuzu sistemden çekilmiş sadece onda birlik bir kısmı resmi kayıtlarda ve sistemin içinde kalmıştır’’ diye konuştu.

HİÇ BONOSU YOKTU

Şener bu sözleriyle, Uzan Ailesi'nin İmar Bankası yönetiminden istifa edip, bankayı bir anlamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kucağına bırakarak, 9 katrilyon liralık faturayı tüm Türk halkının sırtına yüklediğinin altını çizmiş oldu.

Şener, bankanın portföyünde hemen hemen hiç Hazine Bonosu ve devlet tahvili bulunmamasına rağmen yetkisiz ve karşılıksız bir şekilde açığa menkul kıymet satışı yapıldığının tespit edildiğini söyledi. Böylece halktan 728 trilyon lira veya işlemiş faiziyle birlikte yaklaşık 850 trilyon lira tutarında usulsüz para toplandığına işaret eden Şener, şunları kaydetti:

PARANIN İZİNİ BULAMADIK

‘‘Banka tarafından temin edilen bu kaynaklar karşılığında oluşan vergi, munzam karşılık, mevduat sigortası pirimi gibi yasal yükümlülükler yerine getirilmeyerek haksız kazanç elde edilmiş ve devlet önemli bir tutardaki gelirinden mahrum bırakılmıştır. Böylece İmar Bankası tarafından halktan 9 katrilyona yakın para toplanmış, bu kaynakların kullanıldığı yerler tespit edilmemiş kasada herhangi bir para da devredilmemiştir. Yani topladıkları paraları devlete borç olarak bankayla birlikte devretmişlerdir.’’

Fon'un 1 katrilyonu hazır, 2 katrilyon avans kullanacak

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İmar Bankası mudilerine yapılacak ödemenin gerektirdiği kaynak ile hiçbir sorunun olmadığını belirtti.

Ödeme planlarının yapıldığını, dengelerin bulunduğunu belirten Bakan Şener, finansman hesaplarının ayrıntısına kadar ölçüldüğünü bildirdi. Şener, şöyle devam etti:

‘‘Kaynak hesabımız şu şekildedir. Bir kere 650 trilyon lira civarında TMSF'nin nakdi mevcuttur. 400 trilyon lira civarında TMSF'de bulunan kağıtlar mevcuttur. Dolayısıyla 1 katrilyon liranın üzerinde miktar vardır. Ayrıca 2 katrilyon lira civarında Merkez Bankası'ndan TMSF'nin doğrudan avans imkanı vardır. Bu mekanizma da değerlendirildiği takdirde ödeme ile ilgili herhangi bir sorun yoktur.’’

İmar olayını incelesin diye ‘ombudsman’ atanacak

İmar Bankası olayının bağımsız ve tarafsız olarak incelenmesi amacıyla ombusman tayin edileceği açıklayan Başbakan Yardımcısı Bakan Abdüllatif Şener'e bu kişinin kim olacağının sorulması üzerine, ayrıntıların önümüzdeki günlerde yasanın ve Bakanlar Kurulu kararının çıkması safhasında zaten ilgili kurumlar tarafından açıklanacağını söyledi.

Şener, İmar Bankası'ndan hareketle olay bankacılık sistemi bağımsız ve yansız bir biçimde değerlendirmeye alınacağını söyledi.

Şener, basın mensuplarının konu ile ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek isteyebileceğini ancak bu alanda finansman dengesininkurulduğunu ve bütün hesapların en ince noktasına kadar yapıldığı ifade ederek, ‘‘Hükümet olarak, devlet olarak, bütün mudilerin güvenleri önemlidir. Ve bu güvenin gerektirdiği mekanizmalar da hükümetimiz tarafından hassasiyetle takip edilmiştir’’ diye konuştu

Şener'in İmarbank olayından ‘‘ders çıkarılması’’ amacıyla atanacağını açıkladığı ‘ombudsman benzeri’ kişi için kulislerde iki kişinin adı konuşuluyor. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ile SPK eski başkanlarından Ali İhsan Karacan'ın bu göreve getirilebileceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle