9 ayda yüzde 15’e yakın büyüme

Hürriyet Haber
21.12.2017 - 22:59 | Son Güncelleme:

SİGORTA sektörü, 2017’nin üçüncü çeyreğinde, prim üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre hayat dışı branşlarda yüzde 10.4, hayat sigortalarında ise yüzde 49.2’lik, ortalamada da yüzde 14.9’lik bir büyüme gösterdi. Türkiye Sigorta Birliği’nden (TSB) yapılan açıklamada, üye şirketlerden derlenen verilere göre aynı dönemdi yüzde 22 artışla, 21 milyar TL’lik tazminat üstlenildiği belirtilerek, sektörün ekonomiye ve sigortalılara güvence sağlamaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Hayat dışı sigortalarda 28.4 milyar TL, hayat sigortalarında ise 5 milyar TL prim üretildiğine, toplam prim üretiminin 33.4 milyar TL olduğuna değinilen açıklamada, “Hayat dışı prim üretiminin hayat sigortaları prim üretimine göre daha düşük artmasında, üretimde büyük payı olan trafik branşındaki tavan fiyat uygulamasının etkisi olmuştur. Hayat branşında yaşanan büyümede ise banka kredi hacmindeki genişleme önemli rol oynamıştır” dendi.

DÖNEM KARI 2.7 MİLYAR TL

Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğünün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 143.8 milyar TL, toplam öz sermaye büyüklüğünün ise 20 milyar TL olarak gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Şirketlerimizin toplam net dönem kârı 2.7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bilanço karının 1.2 milyar TL’si hayat dışı şirketlerin; 1.5 milyar TL’si de hayat ve emeklilik şirketlerinin elde etmiş olduğu bilanço kârıdır. Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 8 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 6.9 milyona, fon büyüklüğü de devlet katkısı dâhil 75.9 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu yıl başlatılan otomatik katılım uygulamasıyla 6 Aralık 2017 tarihi itibarıyla sisteme giren 7.9 milyon çalışanın 3.5 milyonunun sözleşmelerinin devam ettiği görülmekte olup, cayma oranı yüzde 54 olarak gerçekleşmiştir. Sözleşmeleri devam eden katılımcıların otomatik katılım fon tutarı ise 1.6 milyar TL seviyesine ulaşmıştır.”

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı