88 yıllık Karaca geri dönüyor

İstanbul
24.03.2005 - 16:29 | Son Güncelleme:

88 yıllık ünlü triko markası Karaca, Narin Group tarafından Tekfen'den satın alındı. Marka 4 yıllık aradan sonra üretime geçerek tekrar tekstil sektörüne kazandırıldı.

Karaca'nın yeni sonbahar-kış koleksiyonunun tasarımını tamamladıklarını ve üretimine geçtiklerini bildiren Narin Group Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güneş, 35 yaş üzeri kadın ve erkeği hedeflediklerini, ilk koleksiyonun Eylül ayında tüketici ile buluşacağını kaydetti.

Marka için 2.5 milyon euroluk teknoloji yatırımı yaptıklarını, ürünlerinin tamamının hammaddesini yurtdışından getirdiklerini anlatan Güneş, Karaca için ayrı bir pazarlama ve üretim departmanı kurduklarını belirtti.

Güneş, kısa vadede Karaca adı altında mağaza açmayı düşünmediklerini, bayiler üzerinden satış yapacaklarını, ilk mağazalarını 2007 yılında İstanbul'da 5 adet planladıklarını bildirdi.

Çift geyik Karaca markası için ne ödediklerini açıklamaktan kaçınan Güneş, daha önce markaya 3 milyon dolar değer biçildiğinin anımsatılması üzerine, ödenen rakamın bunun altında olduğunu söyledi.

Güneş, neden Karaca markasını satın aldıkları sorusunu yanıtlarken de Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in markalaşma çağrıları yaptığına dikkat çekerek, sektörün en eski ve isim yapmış markasını alarak tanınırlıklarını artırmayı istediklerini vurguladı.

HAYRETTİN KARACA TEKFEN'E SATMIŞTI

TEMA Vakfı kurucu Başkanı Hayrettin Karaca'nın babası Halil Karaca tarafından 1917 yılında kurulan çorap atölyesi, 85 yılda Karaca mağazalar zinciri haline geldi.

Karaca'yı daha da büyüten Hayrettin Karaca, şirketini yakın dostu Nihat Gökyiğit'in ortağı olduğu Tekfen Grubu'na sattı. Tekfen, daha sonra Karaca'yı kar elde etmediği için elden çıkarmaya karar verdi.

Narin Group ise İbrahim Güneş tarafından 1993 yılında İstanbul'da kuruldu. İlk olarak 15 kişiyle triko imalatına başlayan Narin Triko, 2002 yılında kendi markalarını yarattı ve Narin Group adını aldı.

Bayrampaşa'da 5 bin metrekarelik fabrikada üretimini sürdüren şirket, “İbrahim Güneş” ve “De blasio” markalarıyla iç pazara triko üretiyor, “Nardi” ve “Narin” markalarıyla da başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile Rusya ve İsrail'e ihracat yapıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı