GeriEkonomi 876 milyar doları yöneten iki dev Davos'ta buluştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

876 milyar doları yöneten iki dev Davos'ta buluştu

TIME Warner ile birleştikten sonra Microsoft'un en büyük rakibi haline gelen AOL Time Warner'ın Başkanı Steve Case ile Microsoft'un patronu Bill Gates, Davos'ta biraraya geldi. Microsoft ile AOL Time Warner'ın toplam piyasa değerleri dikkate alınarak Gates-Case zirvesi için, ‘‘876 milyar dolarlık buluşma’’ yorumu yapıldı.

İNTERNET'in iki devi Microsoft'un patronu Bill Gates ile AOL Time Warner'in yeni Başkanı Steve Case, Davos'ta karşı karşıya geldiler.

Borsa değeri 585 milyar dolar olan Microsoft ile borsa değeri 291 milyar dolar olan AOL Time Warner'ın patronlarının kıran kırana tartışmaları bekleniyordu. Toplam 876 milyar dolarlık şirketleri yönetin iki devin buluşmasında beklenen olmadı. Sony Başkanı Nobuyuki İdei'nin yönettiği oturumda, kılıçlar çekilmedi. Hattá başlar başlamaz, Gates, herkesin gözü önünde Case'i tebrik etti ve hemen mesajını verdi: ‘‘Yeni alanlara girmeye niyetim yok.’’ Ancak Case'in kalesine ilk golü, Sony Başkanı attı, Gates'in bir gün önce, ‘‘Aşılama İçin Global Birlik’’ adlı kuruluşa 750 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu söyledi.

CASE'İN HEDEFİ

Steve Case, kendisini gösterme çabasına hemen girişti. Gates'e oranla, zaten görünüşü daha şık ve kendinden emindi. Gerçek bir işadamı saldırganlığıyla, ‘‘İstatistiklere göre, beş yıl önce İnternet, haftada bir saat kullanılıyordu. Şimdi ise, günde bir saat. Oysa, günde 24 saat var’’ diyerek, pazarı genişletme hedefini ortaya koydu. Case'e göre, önümüzdeki günlerde İnternet, televizyon ve cep telefonu arasındaki bağlar, daha da güçlenecek.

GAZETELERE VEDA

Mona Lisa gülümsemesi ve yapışık sarı saçlarıyla hálá utangaç bir lise öğrencisi havasından kurtulamayan Gates, pazarı büyütmekten sözeden Case'e inat, sürekli teknolojiden konuştu, ve şu mesajı verdi:

‘‘Beş yıl sonra, gazeteler, dergiler ortadan kalkacak. İnteraktif ekranlarla onlara kolaylıkla ulaşabileceğiz.’’

ABD hükümetiyle yayın hakları konusunda başı derde giren Gates, ‘‘Teknoloji bunu getirecek, ama yayın hakkı sorunu nasıl çözülür bilmem?’’ dedi. Gates'e göre, diğer büyük bir yenilik, İnternet'te kimin size ulaşacağına karar vermeniz olacak. Mesela, sadece dilediğiniz kişiden elektronik posta gelecek, istemedikleriniz size ulaşmayacak. Gates'e göre, televizyon ekranları da interaktif olabilecek ve saatlerce ekran başına yapışıp kalınmayacak.

IMF Başkanlığı için Davos'ta da çözüm çıkmadı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Başkanlığı görevini Michel Camdessus'dan kimin devralacağı konusunda Davos'ta da bir ilerleme sağlanamadı. Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Davos'ta bulunan ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, geçen hafta Tokyo'da yapılan gelişmiş yedi ülke toplantısının ardından sorunun çözümü için görüş alışverişi yapılabileceğini söyledi. 14 Şubat'ta görev süresi dolan Camdessus'un yerine aday gösterilen Alman Maliye Bakan Yardımcısı Caio Koch-Weser de Davos'ta bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle