GeriEkonomi 86 öğrenciye yurtdışı bursu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

86 öğrenciye yurtdışı bursu

86 öğrenciye yurtdışı bursu

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) yurtdışı bursundan 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci yararlanacak. Mühendislik, sosyal bilimler, ekonomi, tıp ve sanat alanlarında eğitim görecek bursiyerlerin 46’sı kız, 40’ı erkek öğrencilerden oluşuyor.

HARVARD, Yale gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitimlerine devam edecek olan Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yurtdışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas bursuna bu yıl 412 aday başvuru yaptı. TEV tarafından 1969’dan bu yana verilen yurtdışı bursundan 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci yararlanacak. Mühendislik, sosyal bilimler, ekonomi, tıp ve sanat alanlarında eğitim görecek bursiyerlerin, 46’sı kız, 40’ı erkek öğrencilerden oluşuyor. Bursiyerlerin geçmiş Anneler Günü ve pazar kutlanacak Babalar Günü için TEV yetkilileri ve bağışçılarına sürprizleri vardı. Öğrenciler, kutlama kartlarıyla anneler ve babalar günlerini kutladılar.

9 FARKLI ÜLKEDE

Törende konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç, amaçlarının Cumhuriyet’in değerlerine bağlı gençler yetiştirmek olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün sizlerle tanıştırdığımız 86 bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde Türkiye’yi temsil edecek ve hiç şüphesiz bizleri gururlandıracak. TEV, gençlerin geleceklerinde umut ışığı yakma hedefini gerçekleştirmek üzere yola çıkmıştı. 50’nci yılımızı kutladığımız bu dönemde, TEV’in gençlerimizin eğitim fırsatlarına erişimi konusunda oynadığı rol ve eğitim kalitesinin artırılması amacıyla aldığı sorumluluk, kuruluş günlerinde saptanan bu hedefe vardığımızı gösteriyor. Bizler, bugünden aldığımız motivasyonla faaliyetlerimizi gelecek yıllara daha güçlü bir şekilde taşımak için çalışıyoruz. Amacımız, gençlerimizin Cumhuriyet’in değerlerine bağlı, özgüven sahibi, düşünen ve sorgulayan bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim desteğini sağlamak.”

1 MİLYON DOLAR BURS

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV olarak her yıl 1 milyon dolarlık burs fonu ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Halen yurtdışında 154 gencimiz TEV desteğiyle eğitimlerine devam ediyor. Seçilen 86 başarılı gencimiz önümüzdeki aylarda yurtdışında öğrenimlerine başlayacak. 40 ilden ve Türkiye’nin 26 üniversitesinden başvuran gençlerimiz, TEV’in Türkiye’nin vakfı olduğunun en güzel göstergesi. Yurtdışında yüksek lisans öğrenimini başarıyla tamamlayıp, çeşitli üniversitelerden burs alan 144 bursiyerimiz doktora öğrenimine yurtdışında devam ediyor. Yurtdışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi yapan gençlerimize, TEV olarak her yıl yaklaşık 1 milyon dolarlık burs fonu ayırıyoruz. İşbirliği yaptığımız kurumların katkılarıyla birlikte bu tutar 4 milyon dolara yaklaşıyor.”

BAŞARI ORANI YÜZDE 25 ARTIŞ GÖSTERDİ

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise, “Yurtdışı bursiyer tanıtımımız bizim için her zaman gurur ve heyecan dolu olmuştur. 50’nci yılımızda heyecanımız daha da büyük. Kendi alanlarında başarılı akademisyenler tarafından seçilen 86 öğrencimiz burs almaya hak kazandı. Bu yıl hem aday sayımız hem aday bursiyerlerimizin başarı oranı en az yüzde 25 artış gösterdi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle