GeriEkonomi 850 milyon dolara yöneldi, büyüme planına şirket alımını da koydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

850 milyon dolara yöneldi, büyüme planına şirket alımını da koydu

850 milyon dolara yöneldi, büyüme planına şirket alımını da koydu
refid:17822492 ilişkili resim dosyası

Abdi İbrahim CEO’su Candan Karabağlı, 5-10 yıllık süreçte global oyunculuk yönünde hareket edeceklerini söyledi. Abdi İbrahim’in öncelikle Türkiye’nin komşu ve çevre ülkelerinde büyüyeceğini belirten Karabağlı, “İhracatla büyümenin yanısıra, yurtdışında ilaç üretimi ve pazarlama bir şirket satın alabiliriz” diye konuştu.

Karabağlı, global oyunculuk planını şöyle anlattı: “Hangi ülkelerde 50-100 milyon dolarlık şirketlerimiz olmalı onları planlıyoruz. Küçük bir şirket alıp büyütebiliriz de, bizim için kilit bir ülkede büyük bir şirket ile ortak olabiliriz de. Bütün bunları dantel örer gibi planlıyoruz. 10 yıl içinde Rusya başta olmak üzere, Bağımsız Devletler Topluluğu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri gibi 5-6 ayrı ülkede kendi şirketlerimiz olabilir.”

Türkiye’den de alabiliriz

Karabağlı, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna  ve Cezayir’de ofisleri bulunduğunu, Suudi Arabistan ve Rusya gibi bazı yeni  ülkelere girdiklerini söyledi. 2011’in sonundan itibaren de Belçika ve Lüksemburg’da ilaçlarının satılmaya başlanacağını vurgulayan Karabağlı, şunları dile getirdi: “Türkiye’de de şirket satın almaya sıcak bakıyoruz. Türkiye’de 300’ü aşkın ilaç üretimi yapan şirket var. Biz her türlü işbirliği için sürekli olarak bir çok şirketle görüşüyoruz. Bunlardan biri satın alma ya da ortaklıkla sonuçlanabilir.”
Abdi İbrahim’in 1912 yılında kurulduğunu ve gelecek yıl 100’üncü yılını kutlayacağını hatırlatan Karabağlı, şöyle konuştu: “Global oyuncuların ortaklık istemesine neden olaracak birikim ve pazar payına sahibiz. Kapımızı çalmayan kalmadı neredeyse. Şirket sahiplerinin çoğunluk hisseyi satmak gibi bir niyetleri yok. Ancak şirkete, global oyuncu olma misyonuna katkı sağlayacak stratejik ortaklıklara sıcak bakıyoruz.” 

850 milyon dolar ciro

2010 yılında 834 milyon dolar ciro elde ettiklerini kaydeden Karabağlı, şu bilgileri verdi: “2010 yılında yüzde 3 büyüyen ilaç sektöründen fazla büyüdük. Bu yıl 850 milyon dolar ciro hedefliyoruz. 2011’in ilk çeyreğinde hedeflerimizin üzerinde büyüyeyerek yüzde 7.9 pazar payı ile ilaç sektöründeki liderliğimizi koruduk. İhracıtımızı 50 milyon dolara çıkaracağız.”

Fiyat düşüşlerine rağmen kârlılık arttı

SAĞLIK Bakanlığı’nın referans fiyat uygulaması nedeni ile hemen hergün en azından bir ilaçlarında fiyat düşüşleri yaşandığını kaydeden Candan Karabağlı, “Bu durumun etkilerini azalmat için sürekli olarak operasyonel maliyetlerimizi düşürme yarışı içindeyiz. Hatta Abdi İbrahim olarak geçen yıl fiyat düşüşlerine rağmen karlılığımızı artırdık. Sektörde de kârlılık arttı” diye konuştu.

Daha iddialı hedef için  global şirketi bıraktı

ABDİ İbrahim’in yönetim koltuğuna 7 ay önce oturduğunu kaydeden CEO Candan Karabağlı karar verme sürecini şöyle anlattı: “Unilever gibi global bir şirkette 23 yıl çalıştım. Bunun 11 yılında Hollanda’da yöneticilik yaptım. Artık Türkiye’ye dönmeye hazır olduğum bir dönemde Nezih Barut ile karşılaştım. Abdi İbrihim ile aramızda güzel bir kimya oluştu. Nezih Bey şirketi global bir oyuncu yapmak istiyor, ben de bunun yapılabilir olduğunu gördüm. Global bir şirkettense böyle bir şirketi büyütüp bir yere getirmek bana daha iddialı bir hedef gibi geldi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle