GeriEkonomi 84 şirketle fuara gittik Rus evinin içine göz diktik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

84 şirketle fuara gittik Rus evinin içine göz diktik

Moskova Hometex Ev Tekstili Fuarı’na Türkiye, 84 şirketle katıldı. Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işıl Yazgan, Türk firmalarının bu ilgisini Ruslar’ın evleri için para harcamasına bağladı.

MOSKOVA’da gerçekleştirilen Hometex Ev Tekstili Fuarı, Türk ev tekstili firmalarının çıkarmasına sahne oldu. Fuar’a Türkiye ev tekstili sektörünün önde gelen 84 firması katılıyor. Rusya pazarındakı toptancılara hitap eden fuar, yarın sona eriyor.

Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işıl Yazgan, 2003’te 61 firmanın katıldığı fuara bu yıl yüzde 50’si yeni olmak üzere 84 firmanın katıldığını söyledi. Yazgan, ‘Bu fuar Rusya’da bir Türk organizasyonu olarak gelecekte uluslararası boyut kazanacak. Bu kapsamda fuarı Rusya’nın başka şehirlerine de taşımayı düşünüyoruz. Fuarın tanıtımı için 4 ayda 250 bin dolar harcadık. Sadece Moskova’da değil Moskova’ya 400 kilometre uzaklıktaki 7 şehirde bölgesel televizyon ve gazetelerde de tanıtım faaliyetlerinde bulunduk. Ayrıca müşterilerin büyük kısmını oluşturan Moskova ve çevresindeki 800 otel ve pansiyonu tek tek ziyaret ettik. 100 bine yakın davetiye dağıttık’ dedi.

RUSYA PAZARI BÜYÜYOR

Geçen yıl fuara katılan 61 şirketten 18’inin Rusya’da mağaza ve showroom açtığını belirten Yazgan, şöyle konuştu: ‘Son 4 yılda Rusya’da ev tekstili sektörü öncelikli hale geldi. Ruslar artık evlerine para harcamaya başladı. Ayrıca turizmin gelişmesiyle birlikte büyük otel zincirlerinin Rusya’daki yatırımları artıyor. Bu da Rusya pazarını cazip kılıyor.’

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız ise Rusya ile Turkiye arasindaki dış ticaret hacminin 2003’te 7 milyar dolara ulaştığını belirtti, Altunyaldız şöyle devam etti: ‘Bu dış ticarette Türkiye’nin aleyhine 4 milyar dolarlık bir açık sözkonusu. Bu açıkta petrol ve doğalgaz alımları önemli bir yer tutuyor ama bizim de bu açığı tanıtım ve pazarlama tekniklerini geliştirerek kapatmamız gerekiyor.’

Ev tekstilinde dünyada 20 milyar dolarlık bir ticaretin olduğunu anlatan Altunyaldız, ‘3.7 milyar dolar ile Çin pastadan en büyük payı alıyor. 1.5 milyar dolar ile Turkiye bu sektorde 4’üncü sırada. Turkiye’nin Rusya’ya yılda 70-100 milyon dolar ev tekstili ihracatı var. Bu rakam Rus ithalatı gözönüne alındığında çok düşük. Ancak Türk ev tekstili sektörü Rusya’da marka olmak konusunda iyi ve gelişen adımlarla yoluna devam ediyor’ dedi.

Türkiye’nin Moskova Büyük Elçisi Kurtuluş Taşkent, son bir yılda Türk ev tekstili sektörünün Rusya pazarına ilgisinin çok arttığını belirterek, ‘Rusya geçtiğimiz yıl 75 milyar doları resmi, 25 milyar doları bavul ticareti olmak üzere 100 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bu açıdan bakıldığında Türk firmalarının ilgisinin artması doğal.’

Küçükçalık Rusya’da üretim yapacak

Küçükçalık Mefruşat’ın İhracat Bölge Sorumlusu Özgür Çuhalı, ‘Aylık 7 milyon metre uretimi ile Turkiye’de perde uretiminde ikinci sıradayız. Rusya’da 45 müşterimiz var. Ama Rusya’da daha cok mal satmanın yolu burada üretimden geçiyor. Bu nedenle biz de Rusya’da üretim yapmanın yollarını araştırıyoruz’ dedi.

Süper Tekstil’den 25 milyon dolarlık ihracat

Süper
Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yasubuğa, 2003’te 25 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Rusya’ya ayda 1 milyon metre perde satışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Yasubuğa, ‘Rusya’da 1 depomuz var. Garden markamızla buradan toptancılara ulaşıyoruz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle