81 Beymenci'ye sahte fiş davası

Hürriyet Haber
14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

BOYNER Ailesi'ne ait giyim devi Beymen Giyim Sanayii ve Ticaret A.Ş.'nin Maslak'taki merkez binasında çalışan 81 elemanı, 1998 yılı harcamalarında özel gider indiriminden faydalanmak için sahte fiş kullanarak vergi kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla Ağır Ceza'lık oldu. İstanbul Defterdarlığı'nın vergi iade işleminde sahte fiş kullanmakla suçlayarak haklarında Savcılığa başvurusu üzerine açılan davada sanıkların 3 yıla kadar hapisleri isteniyor. Çalışanlar hakkında vergi iadesi işlemleriyle ilgili açılan ilk toplu dava niteliğini taşıyan dosya, Maliye'nin dikkatli inceleme ve takibini de ortaya koydu.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde sıralanan 81 sanığın ünlü giyim firması Beymen Giyim Sanayii ve Ticaret A.Ş.'nin Maslak'taki Park Plaza'da faaliyet gösteren merkez binasında çalıştıkları belirtildi. Sanıkların 1998 yılı harcamalarıyla ilgili özel gider indiriminden faydalanmak için beyan ettikleri bildirim içinde 150'yi aşkın farklı kişi veya ünvan adına düzenlenmiş çok sayıda usulsüz fiş kullandıkları öne sürüldü.

3 YILA KADAR HAPİS

İddianameyi hazırlayan Savcılık, sanıkların bilgisayar marifetiyle düzenlenen sahte fişler kullandıklarını, bu fişlerin sahteliğinin orijinal belgelerin yazı karakterlerindeki farklılıktan tesbit edildiğini belirtti.

Kullanılan fişlerin bir kısmının ise belgenin tanzim tarihinden önce faaliyetini durdurmuş mükelleflere ait olduğu da iddia edildi. Sanıkların 213 sayılı VUK'na aykırı olarak sahte belge alıp kullanarak vergi kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 3 yıla kadar hapisleri istendi. Dava, çalışanların vergi iade işlemleriyle ilgili açılan ilk toplu dava özelliğini taşıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı