GeriEkonomi 80 milyon liralık ihbar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

80 milyon liralık ihbar

80 milyon liralık ihbar

TİCARET Bakanlığı ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na gelen 12 bin 867 çağrı üzerine gerçekleştirilen operasyonlarda, yaklaşık 80 milyon lira değerinde kaçakçılığın önüne geçildi.

Türkiye genelinde her türlü kaçakçılığı engellemek amacıyla 2013 yılında merkezi olarak hizmet vermeye başlayan ve 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na 2017 yılında 24 bin 413, 2018 yılının ilk 8 ayında ise 12 bin 867 çağrı geldi. Gerçekleştirilen operasyonlar sonucu geçen yıl yaklaşık 60 milyon lira, 2018 yılının ağustos ayı itibarıyla  ise yaklaşık 80 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi. İhbarda bulunanlara ise bu yılın ağustos ayı  itibarıyla yaklaşık 300 bin lira ikramiye ödendi.

SİGARA BİRİNCİ

Söz konusu çağrılarda sigara kaçakçılığına yönelik ihbarlar ilk sırada yer aldı. Bu ihbarları ticari eşya, akaryakıt, alkol ve uyuşturucu madde kaçakçılığına yönelik ihbarlar takip etti. İhbarlar dikkate alınarak yapılan yakalamalarda kaçak sigara başı çekerken, bunu “taklit” hazır giyim ürünleri, sahte gözlük, saat ve çanta izledi. Hatta gelen ihbarlar sayesinde, sahte alkollü içki imalathaneleri ortaya çıkarıldı, çok sayıda sentetik uyuşturucu hap ve uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal maddeler, kaçak akaryakıt ürünleri, elektronik eşyalar, gıda maddeleri ve tıbbi malzemeler ele geçirildi.

ALO 136’ya yapılan ihbarlarla ilgili bildirimde bulunan kişilerin kimlik bilgileri gizli tutuluyor. Kaçakçılığı, faillerini, kaçak eşyanın bulunduğu, saklandığı veya satıldığı yerleri yetkili birimlere haber veren, kaçak eşyanın ortaya çıkmasına yardım eden kişilere de, yakalanan kaçak eşyalara ilişkin mahkeme sonucuna göre ikramiye ödeniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle