GeriEkonomi 8 milyar dolar uçtu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 milyar dolar uçtu

8 milyar dolar uçtu
refid:23493097 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Başçı, son günlerdeki para çıkışlarının tedirgin edici düzeyde olmadığını belirterek, “Kurdaki hareketin 3’te 2’si yurtdışı kaynaklı. Mayıs ayı başından itibaren 8 milyar dolar toplam çıkış var” dedi.

Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı, son günlerde tahvil piyasasındaki çıkışların tedirgin edici düzeyde olmadığını, en büyük fiyat etkisinin Borsa İstanbul’da görüldüğünü söyledi. Kurdaki hareketin 3’te 2’sinin yurtdışı kaynaklı olduğunu kaydeden Başcı, “Mayıs ayının başından itibaren 7.9-8 milyar dolar toplam çıkış var. Önemli bir kısım para piyasasından. Son günlerde de tahvil piyasasından çıkış var ama çok tedirgin edici rakamlar değil daha ziyade fiyat etkisi görüyoruz” dedi.

TEDİRGİNLİK HADDİNDEN FAZLA

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) ve Dünya Gazetesi işbirilği ile düzenlenen toplantıda Başçı, Gezi Parkı eylemleri ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişleme programını erken bitireceği yönündeki sinyallerle para piyasalarında yaşanan hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Başçı, “Dünyadaki tedirginlik, haddinden fazla seviyeye ulaştı. O yüzden önümüzdeki hafta Çarşamba günü FED’den gelecek açıklamalar bunu büyük ihtimalle yatıştıracaktır” dedi.

HIZLI DÜŞÜŞ ÇIKIŞI ÖNLEDİ

Son dönemde gündeme getirilen para çıkışı iddialarıyla ilgili Başçı, pozisyon kapatmaya çalışan yatırımcıların borsada fiyat çok fazla düştüğü için çıkmaktan vazgeçtiklerini, net çıkışların borsadaki düşüşten daha az olduğunu belirtti. Giriş olduğu zaman fiyatın yükseldiğini Başçı, şöyle konuştu: “Çok fazla net döviz çıkışı olmuyor. Herhangi etkileyebilecekleri bir fiyat olmadığı için en fazla kuru etkiliyor, orada bir miktar çıkış olabilir. Ancak bizim daha önce de bahsettiğimiz gibi Rezerv Opsiyon Mekanizmasında da 2 milyar dolarlık bir azalma söz konusu oldu. Dolaysıyla bankalarımız bunu bir otomatik dengeleyici olarak bu dönemde kullandılar. Yabancı para proje kredisi de verdiler. Ayrıca bankaların borçlanma imkanları devam ediyor.”

Alarmist tavır almaya gerek yok

Kurdaki hareketlenmenin üçte ikisininin dış kaynaklı olduğunu ifade eden Erdem Başçı, şunları söyledi: “Kalan kısmın da bir miktarı iç etkilerle olmuş olabilir. Parasal genişlemeye bir dönem ihtiyaç vardı. Bunu FED uyguladı. Şu anda da o ihtiyaç azalıyorsa eğer onu kademeli bir şekilde geriye çekmesi gayet doğaldır. Bütün dünyadaki ülkeler de aşağı yukarı buna hazırlar. Piyasalar böyle bazen aşırı reaksiyon gösterebiliyor. Daha sonra yatışıyorlar. Dolayısıyla da tersini gözlemleyebiliriz.”

Temmuzda Türk lirası bollaşaçak

Türk Lirası’nın temmuz sonuna doğru bollaşacağını anlatan Erdem Başçı, “Mali tatil dolayısıyla Hazine ödemesini, maaş ödemelerini, her türlü hak edişleri ödeyecek. Kendi hesabından, dolayısıyla piyasaya bol miktarda para çıkacak. Ama vergi bir süre alınmayacak. Likidite bollaşacağı için şu anda döviz satarak bir miktar onu yumuşatmamızda bir zarar yok” dedi.

Başçı’nın ‘Faiz lobisi’ yorumu

‘Faiz lobisi’ ile ilgili bir soruya, Erdem Başçı, “Her ülkede faizlerin düşmesini de yükselmesini isteyenler olabilir. Burda esas risk olan hem dövizin hem de faizin yükseldiği durumlardır. Bu da küresel panik davranışı sırasında oluyor. Buna ben ısrarla alarmist bir yaklaşım diyorum. Televizyonlarda, köşe yazılarında sürekli konu abartılırsa, bu paniğe dönüşebiliyor. Merkez bankalarının da görevi de panik önlemekdir” şeklinde cevap verdi.

Reel faiz sıfıra yakın

Reel faizin sıfıra yakın bir seviyede olduğunu belirten Erdem Başçı: “Reel faizin şu anda sıfıra yakın seyrettiğini görebiliyoruz. Bu belki Türkiye tarihinde ilk kez oluyor. Son günlerde eksi reel faizden çok hafif sıfıra yakın reel faize geldik. Burada iyi durumdayız. Bunun nedeni enflasyonun düşeceğine olan güven ve enflasyon risk priminin ortadan kalkması. Küresel faiz oranlarının düşük olmasının da reel faizler üzerinde belirleyici bir rolü var” diye konuştu.


Kura bir günlük müdahale yetti

Kurlarla ilgili bir günlük ek parasal sıkılaştırmanın yeterli olduğunu ve amacına ulaştığını belirten Erdem Başçı, reel efektif döviz kurlarıyla ilgili olarak aşırı değerli bir Türk Lirası istemediklerini defalarca söylediklerini, orada 120 sınırının makul bir sınır olduğunu ve referans değer olarak alınabileceğini kaydetti. Faiz koridoruyla ilgili parametrik değişiklikler ihtiyaç olursa zaten Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bunu her ay değerlendirdiğini kaydeden Erdem Başçı şöyle devam etti: “Ama şu an itibariyle bir günlük ek parasal sıkılaştırma yeterli olmuş görünüyor ve bunu dikkat ederseniz yüzde 6’lık üst sınırla yaptık.

Daha önceki gibi çok olağanüstü bir sıkılaştırma değil sadece bir sinyal niteliğinde bir sıkılaştırmaydı ve amacına ulaşmış görünüyor. Bir gün de yeterli oldu o da iyi bir gösterge. Çünkü daha önce 3 günlük ek parasal sıkılaştırma yapıyorduk. Gerekirse ileride yine yapabiliriz, bir günlük yapabiliriz iki günlük üç günlük de yapabiliriz ekonominin şartlarına göre küresel gelişmelere bağlı olarak bunu yapabiliriz.” Başçı, Türk Lirası’nın şu anda aşırı değerli olmadığının da altını çizdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle