GeriEkonomi 8 gündür İran'a gitmeye çalışıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 gündür İran'a gitmeye çalışıyorlar

8 gündür İran'a gitmeye çalışıyorlar

İran tarafında başlatılan uygulama nedeniyle 8 gündür Gürbulak Sınır Kapısı'nda bekleyen tır şoförleri, yetkililerden yardım istedi.

İran'ın 1 Aralık'tan itibaren Türk tırlarına motorin satmaması ve araçların yakıt depolarını geçişlerde mühürlemesi nedeniyle 20 kilometrelik tır kuyruğu oluşan Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'nda, şoförlerin bekleyişi devam ediyor.

Yaklaşık 20 kilometrelik tır kuyruğunun oluştuğu sınır kapısında bekleyen sürücüler, özellikle araçlarındaki yaş meyve ve sebzelerin çürümesinden endişe duyuyor.

8 gündür İrana gitmeye çalışıyorlar

Şoförlerden Turgut Kaygısız, günler süren bekleyişleri nedeniyle aracının yakıtının bittiğini belirterek, bağlı bulunduğu firmanın gönderdiği yakıtı da ısınma amaçlı kullandığını söyledi.

Kaygısız, kapıdaki esnafın da sattıkları ürünlerin ücretini 2 katına çıkardığını ileri sürerek, İran tarafının başlattığı uygulamanın son bulması için yetkililerden yardım istedi.

Şoförlerden Şaban Özdemir ise 8 günden bu yana devam eden bekleyişlerinin bitmesini isteyerek, "Şoförler çok sıkıntılı, kapı kapanacaksa kapansın, açılacaksa da açılsın" dedi.

8 gündür İrana gitmeye çalışıyorlar

Aracında yüklü gıda maddelerinin çürümesinden endişe duyan şoförlerden Özgür Çulha da kapıda herhangi bir restoran ya da lokantanın bulunmadığını, bu nedenle de zor günler geçirdiklerini dile getirdi.

Tır şoförü Yalçın Acar da aracında yaş sebze ve meyve yüklü olduğuna dikkati çekerek, "Meyvelerin 11-12 günlük ömrü olduğu için bir iki güne kadar bozulma tehlikesiyle karşı karşıyayız. İran'ın keyfi muamelesi yüzünden şu anda bütün sebze meyve taşıyan arkadaşlar risk altında. Yetkililerin bu konuya bir çözüm bulmasını istiyoruz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle