GeriEkonomi 77 YILLIK MARKA SATIŞA ÇIKTI
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

77 YILLIK MARKA SATIŞA ÇIKTI

77 YILLIK MARKA SATIŞA ÇIKTI
refid:21181325 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin en köklü mobilya markalarından olan 77 yıllık Kelebek Mobilya satışa çıktı. Borsaya gönderilen açıklamaya göre hisse devri veya ortaklık için Hollanda merkezli International Furniture ve Doğtaş ile görüşmelere başlandı. Şirketin şimdiki sahipleri olan Kayserili Özbıyık ve Göknar aileleri Kelebek'i 2006 yılında Enka Grubu'ndan satın almıştı.

Cumhuriyet tarihinin en eski sanayi kuruluşlarından Kelebek Mobilya, 1935 yılında uçak kanatları için kontrplak üretmek amacıyla kurulmuştu.

1978 yılında  Düzce'de kurduğu Avrupa'nın en büyük mobilya tesislerinden birini hizmete sokan şirket, 1990 yılında ise halka arz edildi.
 
Mobilya, mutfak, banyo, oturma grupları ve özel ahşap donanımları üretimlerini Düzcedeki fabrikasında sürdüren Kelebek Mobilya'da 2006 yılında önemli bir el değişikliği gerçekleşti. Kelebek Mobilya'nın çoğunluk hisselerine sahip olan ENKA grubu, esas faaliyet alanlarına daha fazla yoğunlaşmak için şirketteki yüzde 67 oranındaki tüm hisselerini Özbıyık ve Göknar aileleri adına Mehmet Özbıyık'a devretti.

KAYSERİ'NİN ÖNDE GELEN SANAYİCİLERİNDEN

Kelebek Mobilya'nın büyük ortağı Özbıyık Ailesi Kayseri'nin önde gelen aileleri arasında bulunuyor.

Aileye ait Isısan, basınçlı kap üretiminde dünyanın en büyük kapasiteli şirketleri arasında yer alıyor. 1967 yılında ev ısıtma sistemleri imal etmek için küçük çaplı bir girişim olarak kurulan şirket, şu anda dünya devleri ile yarışıyor.

Erciyes Boru Sanayi (Erbosan) ise ailenin büyük işlerinden bir diğeri. 1974’de kurulan Erbosan, dikişli çelik, su ve gaz boruları, kare ve dikdörtgen kutu profilleri, sanayi boruları, alçak basınçlı kazan ve buhar boruları üretiyor. Atlantik Halı'nın da sahibi olan ailenin tarım ve tekstil alanında da çeşitli yatırımları bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle