GeriEkonomi 75 yeni turizm alanı tahsis edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

75 yeni turizm alanı tahsis edilecek

Koç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Pamukkale'de yapılan Genel İdare Kurulu toplantısındaki konuşmasında, deniz, kum ve güneş olarak bilinen MES turizmde kişi başına gelirin 750-800 dolar olduğunu, biraz üst sınıftan gelmesi halinde bin doları bulduğunu, buna karşın termal turizmde kişi başına 2 bin 500, golf ve kongre turizminde 4-6 bin dolar olduğunu söyledi.

MES turizmi inkar etmeden diğer turizm alanlarına açılmak gerektiğini vurgulayan Koç, “Bizim insanımızın genel bir durumu var. İstediğin kadar güzel laf et, tokadı yemeden kendine gelmez. Şimdi MES turizmi konuşurken başka bir laf ediyorlar, ucuza satılıyor diye. Evet öyledir, ucuza satılır. Bu 'limon ekşi' demek gibi bir şey. Ama MES turizmi de inkar edemezsiniz, dünyada turistlerin yüzde 75'i MES turizme gidiyor” dedi.

MES turizmin tüketim açısından da inkar edilemeyeceğine dikkat çeken Koç, “Türkiye'de üretilen etin yüzde 40, meyve sebzenin yüzde 35, alkollü ve alkolsüz içeceklerin yüzde 20'si böyle tüketiliyor. Ekonomiye büyük bir katkısı var. Bir de 'her şey dahilden vazgeçelim' deniliyor. Hayır vazgeçemezsin. Çünkü her şey dahil olmazsa bu kadar malı satamazsın” diye konuştu.

HÖYÜK VE ANTİK TİYATROLAR

Türkiye'de henüz açılmamış 2 bin 600 tane höyük bulunduğunu hatırlatan Koç, bunun 2 bin 600 tane Hierapolis, Nyassa, Bergama ve Efes anlamına geldiğini, şimdiye kadar açılmaması sayesinde buraların talan edilmekten kurtulduğunu ifade etti.

Türkiye'nin antik tiyatro zengini olduğuna da işaret eden Koç, şunları kaydetti:

“Dünyada Türkiye'den başka 115 tane antik tiyatro olan ülke yok. Atina'da yok, Roma'da yok. Bu Türkiye'ye has bir şey. Bunların hepsini restore edip yazın festivallere açsak, ülkemiz dünya çapında bir gelire sahip olur.”

TURİZM ALANLARI

Daha önce yapılan düzenlemeyle 105 yerin turizm alanı olarak tespit edildiğini ve bunlardan 30'unun tahsisini yaptıklarını belirten Koç, “Mart'ta 75 yeri turizm alanı olarak yeniden tahsise sunacağız. Yeni ilavelerde olacak. Ayrıca Nisan'da Yolava ile Çeşme'yi termal ve yaz turizmi, Didim ile Dalaman'ı yaz turizmi olarak dünya ve Türkiye yatırımcılarının tahsisine açıyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle