70 vat elektrikle 500 vatlık ışık

Hürriyet Haber
02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabahattin Algan, geliştirdiği bir cihazla 70 wat elektrikle 500 watlık ışık elde etmeyi başardı. Cihazın patentini 20 yıllığına bir İsveç firmasına sattı. Cihaz 35 dolardan satışa çıktı.

Elektrik mühendisi Sabahattin Algan'ın icat ettiği 70 vat güç harcayarak 500 vatlık ışık enerjisi sağlayan cihaz, aydınlatma tarihinde devrim yarattı. Bir İsveç firmasıyla 20 yıllık patent anlaşması yapan Sabahattin Algan'ın icat ettiği cihaz, mucidin soyadından esinlenilerek Alganitör adıyla seri üretilerek, Avrupa'da 35 dolardan (8.5 milyon lira) satışa çıktı. Öğrenimini ABD'de tamamlayan, uzun yıllar Kanada, İsveç ve Almanya'da çalışan 68 yaşındaki elektrik mühendisi Sabahattin Algan, 6 yıl önce Türkiye'ye döndü. Maltepe'deki evinde 2 yıl önce ilk çalışmalarını başlatan Algan, 8 ay önce cihazı bitirerek bir İsveç firmasıyla patent anlaşması yaptı. Tüm dünyada floresan lambaların yerini almaya başlayan metal buharlı lambaları 70 vat enerji harcayarak 500 vatlık ışık verecek şekilde çalıştıran Alganitör cihazının yapılan testlerinde, General Electric Phillips ve Osram gibi ünlü markaların ürettiği benzer cihazlara oranla yüzde 30 daha verimli ve onlara göre çok daha uzun ömürlü olduğu belirlendi.

Algan, şu sıralar Avrupa'da ilgi görmesi beklenen cihazıyla ilgili, şöyle konuştu:

‘‘Metal buharlı ampuller az enerji harcayıp güneş ışığına yakın ışık verirler. Bu ampuller balast adı verilen bir sistemle çalıştırılır ve bugüne kadar geliştirilen balastlar, lambanın yanında olmak zorunda. Bunların fiyatları 130 dolar (31 milyon lira) civarında. Benim geliştirdiğim cihaz, hafif, onlara göre çok daha uzun ömürlü, daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor ve metrelerce uzunlukta kablo ile çalıştırılabiliyor. En önemlisi de maliyeti çok ucuz. Avrupa'da 35 dolardan satılıyor. Bu cihaz sayesinde metal buharlı lambaların asma tavanlarda kullanılması çok daha kolay. Çünkü diğerleri gibi lambanın yanında 2-3 kilo ağırlıkta balast gerekmiyor.’’

Algan, göz sağlığı nedeniyle tüm gelişmiş ülkelerde floresan lambaların terkedilmeye başlandığını, bunun yerine metal buharlı lambaların yer aldığını da belirtiyor ve Alganitör'ün Türkiye'de Avrupa'dan daha ucuza, 22 dolara (5 milyon 300 bin lira) satılacağını söylüyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı