GeriEkonomi 7 bin 626 adet kanatlı hayvan itlaf edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 bin 626 adet kanatlı hayvan itlaf edildi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş vebası olayının tespit edildiğinden bugüne kadar yörede 7 bin 626 adet kanatlının itlaf edildiğini, tazminat için ayrılan kaynağın da 100 bin YTL'ye yükseltildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Manyas ilçesinde oluşturulan fiyat tespit komisyonunun belirlediği fiyatlara göre, öldürülen her bir hindi palazı için 22.50 YTL, anaç hindi için 30 YTL, tavuk, ördek ve güvercin için 5'er YTL, kaz için 20 YTL tazminat ödeneceği belirtildi.

Açıklamada, tazminat ödemeleri için ayrılan kaynağın 40 bin YTL artırılarak 100 bin YTL'ye yükseltildiği, ayrıca İl Özel İdaresi bütçesinden mücadelede kullanılmak üzere 30 bin YTL'nin Manyas Köylere Hizmet Götürme Birliği hesabına aktarıldığı kaydedildi.

Halen hayvanlarını itlaf ettirmemekte direnen vatandaşlar olduğuna işaret edilen açıklamada, hayvanlarını görevlilere teslim etmeyenler hakkında, Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'nun 18 ve 19. maddelerine göre cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı uyarısında bulunuldu.

AB referans laboratuvarınca Türkiye'deki virüsün inflüenza A subtype H5N1 olduğunun da teyit edildiği belirtilen açıklamada, AB Komisyonu, FAO ve Dünya Bankası gibi kuruluşların sürekli işbirliği ve yardım teklif ettiği, ancak bu aşamada ihtiyaç duyulmadığından yardım talebinde bulunulmadığı kaydedildi.  Açıklamada, bugün itibariyle yeni vaka bildiriminin olmadığı da bildirildi. (ANKARA/A.A)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle