GeriEkonomi 683 milyon doları erken ödüyor 39.9 milyon dolar faizden kurtuluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

683 milyon doları erken ödüyor 39.9 milyon dolar faizden kurtuluyor

683 milyon doları erken ödüyor 39.9 milyon dolar faizden kurtuluyor
refid:14696608 ilişkili resim dosyası

Çikolata devi Godiva’yı 2008 yılında 40 yıllık sahibi Campbell Soup Co.’dan 850 milyon dolara satın alan Yıldız Holding, bu ödemesi için kullandığı krediyi erken kapatmaya karar verdi.

Godiva için vadesi 13 Mart 2013’e kadar devam edecek 950 milyon dolarlık sendikasyon kredisi kullanan Yıldız Holding, bu kredinin 267 milyon dolarlık kısmını iki yılda ödedi. Yıldız Holding, geriye kalan 683 milyon dolar krediyi de vadesinden 3 yıl önce kapatacağı için 39.9 milyon dolar faiz ödemesinden kurtulacak.
Nakit varlıklarını kullanacak
Yıldız Holding, Citibank ve RBS (ABN Amro) eşliderliğinde, 17 banka tarafından yüklenilen 5 yıl vadeli ve libor + 2.75 faiz üzerinden kullandığı sendikasyon kredisinin önümüzdeki dönemlerde finansal esnekliğini korumak amacıyla vadesinden önce kapatılmasına karar verdi. Holding, bu krediyi kapatmak için ödemelerde grubun mevcut nakit kaynaklarını kullanacağını açıkladı.
Ödeme 15 Haziran’da
Ülker Bisküvi Sanayi’nden yapılan açıklamada “Şirketimiz iştiraklerinden Godiva Belgium BVBA ve G New, Inc.’in satın alınması amacıyla tedarik edilen kredinin vadesinden önce kapatılmasına karar verildi. Kredinin şirketimiz hesaplarındaki ana para bakiyesi olan 172.5 milyon dolarının tamamı 15 Haziran’da ödenecek. Kredi sözleşmesine taraf olan diğer Yıldız Holding iştirakleri de paylarına düşen bakiye ana parayı aynı tarihte ödeyecek” denildi.
Yıldız Holding’in, Aralık 2007’de dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler markası Godiva’yı almak için Amerikalı Campbell Soup ile yaptığı anlaşmada, yasal işlemler 18 Mart 2008 itibarıyla Yıldız Holding bünyesine resmen katıldı.
80’den fazla ülkede
Marka gücünü, 1926’da doğduğu ülke olan Belçika geleneğine ve kurucusu, çikolata ustası Joseph Draps’ın oluşturduğu temellere bağlılığıyla pekiştiren Godiva, 275 markayı bünyesinde barındıran Yıldız Holding çatısı altında, 80’den fazla ülkede 400’ü aşkın butiğiyle dünyanın lider premium çikolata ve çikolatalı ürünler konumunu sürdürmeye devam ediyor.

İki mağazayla gelecek

YILDIZ Holding Yatırımlar ve İş Geliştirme Grubu Başkanı Zeki Ziya Sözen, “En az iki Godiva mağazasının açılmasını ümit ediyorum. Bunlardan bir tanesi yılın ilk yarısına yetişir. Godiva özel bir marka olduğu için, mağazaları da İstanbul’un özel yerlerinde olacak. Godiva, Türkiye’nin, ileriye dönük bir Türk şirketin yaptığı ciddi bir yatırım olarak gururu olmaya devam edecek” demişti.

Kendi ayakları üzerinde duran bir şirket yaptık

YILDIZ Holding ve Ülker Grubu’nun Başkanı Murat Ülker, Godiva’yı bünyelerine kattıklarından sonra, kendi ayakları üzerinde duran bir şirkete dönüştürdüklerini ifade etmişti. Ülker, şu açıklamaları yapmıştı: “Godiva, Campbell’in içinde yönetilen bir şirketti. Alır almaz öncelikle kendi ayakları üzerinde duran bir şirkete dönüştürdük. İnsan kaynaklarından finansa yeniden yapılandırıp, kendi ayakları üzerinde duran bir şirkete dönüştürdük. Başta teknoloji olmak üzere bazı gerekli yatırımları yaptık. Godiva bize küresel deneyim katarken, biz de kendi deneyimlerimizle şirketi yönetmeye koyulduk.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle