68 yaşında emeklilik gündemden çıktı

REUTERS
09.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "Emeklilik yaşını 68’e yükseltmeyi gündemimizden çıkardık. Önceliğimiz sosyal güvenlik kurumlarını tek çatıda birleştirecek tasarıyı yasalaştırmak" dedi.

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ekonomik programın temel yapısal reformlarından biri olan Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında emeklilik yaşını 68’e çıkarmaktan vazgeçtiklerini açıkladı. Murat Başesgioğlu, "Tasarıda 2075 yılında emeklilik yaşının 68’e çıkarılması öngörülüyordu. Biz bunun öne çekiyoruz. Emeklilik yaşı 2050’de 65 olacak. Şu anda 68 yaş bizim gündemimizden çıktı" diye konuştu.

ŞUBAT SONUNA YETİŞİR:

Murat Başesgioğlu, sosyal güvenlik reformu yasalarında Meclis’ten kaynaklı gecikmeler olmasının ise IMF ile hükümet arasında ciddi soruna yol açmadığını söyledi. Reform kapsamında önceliklerinin Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur’u tek çatı altında birleştirecek kurumsal yapıya ilişkin tasarıyı yasalaştırmak olduğunu vurgulayan Murat Başesgioğlu, "Şubat sonuna kadar epeyce zaman var. Önceliğimiz kurumsal yapı. Meclis’in normal görüşme trafiğinde şubat sonuna yetişebilir" diye konuştu.

PERFORMANS KRİTERİ:

IMF’ye verilen niyet mektubunda sosyal güvenlik idari reformuna ilişkin yasanın 2006 yılı Ocak ayı sonuna kadar, Emeklilik reformu yasasının ise 2006 yılı Şubat ayı ortasına kadar kabul edilmesi performans kriteri olarak yer almıştı. Her iki yasa da halen TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonlarında tartışılıyor.

İSTİHDAM EKK GÜNDEMİNDE:

Bu arada hükümetin bir süredir üzerinde durduğu istihdam üzerindeki yüklerin kaldırılmasına ilişkin çalışma yarın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak olan Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ele alınacak. Başesgioğlu da , "Uluslararası planda rakiplerinden geri kalmamak için yüklerin hangi oranda indirilebileceğine dair kafa yoruyoruz ama bir taraftan da prim ve vergi kaybının nasıl ikame edileceğini düşünmek lazım" dedi.

SSK’lı ilik için dışarı gidebilecek


SOSYAL Sigortalar Kurumu (SSK), Türkiye’de uygun verici bulamayan ilik hastalarının yurtdışı laboratuvar tetkiklerini ve nakliye ücretlerini ödeyecek. Türkiye’de, biri İstanbul’da diğeri Ankara’da olmak üzere 2 ayrı kemik iliği bankası bulunuyor. İstanbul’daki bankada yaklaşık 30 bin, Ankara’daki bankada ise 5 bine yakın kişinin ilik kaydı bulunuyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı