GeriEkonomi 68 trilyonluk kavga
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

68 trilyonluk kavga

Tekstil kralı Mermerci'nin 100 milyon dolarlık mirası aileyi birbirine düşürdü. Servetten mahrum bırakıldıklarını iddia eden Ayşe Ender Mermerci ile kızları mahkemeye taşındı.

Türkiye'nin ilk tekstil sanayicilerinden Mehmet Ata Mermerci'nin ölümüyle birlikte başlayan, iddiaya göre 100 milyon dolarlık (68 trilyon TL) miras kavgası mahkemelerde sürüyor. Ölen Mermerci'nin mirasçısı eşi Ayşe Ender Mermerci ile kızları Berrak Derin, Sedef Yosun ve Tansa Mermerci servetin kaynağı Akfil Tekstil aleyhine bir dava daha açtılar. Anne ve kızları, Akfil'i yöneten amcaları Sadullah Sefa ve Ahmet Süha Mermerci kardeşleri yasal kár payını dağıtmamakla ve ölen Mermerci'ye ait kasayı boşaltmakla suçlayarak genel kurul iptali istediler. Davalılar, Mermerci ailesini 100 milyon dolarlık servetten mahrum etmeye çalışmakla suçlandılar.

Avukatları cezaevinde

İstanbul 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuruda davacı Mermerci Ailesi'nin vekaletini, son günlerin olay avukatı, Kasırga Operasyonu çerçevesinde tutuklanıp cezaevine gönderilen ünlü avukat Aydoğan Semizer üstlendi. Dilekçede davalı Akfil Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin patronu Mehmet Ata Mermerci'nin 1993 yılında ölümünden sonra şirketteki yüzde 45.65'lik hissesinin, eşi Ayşe Ender Mermerci, kızları Berrak Derin, Tansa ve Sedef Yosun Mermerci'ye miras kaldığı belirtildi. Büyük hissedar ve şirket başkanı Mermerci'nin ölümünden sonra yönetimi kardeşleri Sadullah Sefa ve Ahmet Süha Mermerci'nin üstlendikleri bildirildi.

Kasa boşaltıldı iddiası

Blue-Jean'de en eski ve rakipsiz bir kuruluş olduğu vurgulanan Akfil'i yöneten kardeşlerden Sadullah Sefa'nın daha önce şirketin yurtdışı işleriyle ilgilendiği, Ahmet Süha'nın ise özel zevkleri peşinde koşup şirkete uğramadığı iddia edildi. Davacı Mermerci Ailesi reislerinin ölümüyle birlikte Akfil'in yönetimine katılmadıklarını, iki amcanın ilk etapta fabrikadaki kasayı kendilerinden habersiz boşalttıklarını öne sürdü. Davacı ailenin avukatı Aydoğan Semizer, aile büyüklerinin ölümüne kadar yüksek hayat standardında yaşayan müvekkillerinin şirket yönetimini üstlenen iki kardeşin tasarrufları yüzünden bu standardı yitirdiklerini savundu. Davalı iki kardeşin Mermerci Ailesi'nin kullanımındaki otomobil ve bazı eşyaları bile ‘Şirket malı’ diyerek istedikleri öne sürüldü.

Kár payını alamıyorlar

Avukat Semizer müvekkillerinin tek geçim kaynağının hissedarı oldukları Akfil'in her yıl dağıtması gereken kár payları olduğunu fakat bunun yasaya ve hukuka aykırı olarak kısmen gerçekleştirildiğini savundu. Davalıların 1994-97 arasında dağıtmaları gereken kár payının küçük bir kısmını hissedarlara ödedikleri, geri kalanı ‘‘Şirket yeni yatırımlar yapacak, fabrika taşınacak, yönetime yardım, menkul kıymetlerde değerlendiriliyor’’ gerekçeleriyle rıza dışı alıkoydukları belirtildi. Semizer, davalıların amacının müvekkillerini 100 milyon dolarlık mirastan mahrum bırakmak olduğunu öne sürdü.

Davalar devam ediyor

Aile daha önce 8'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açtığı davada ise 1998 kárının bilançoya göre 5 trilyon 551 milyar lira, kendi paylarına düşen kár payının ise 2.5 trilyon lira olmasına rağmen sadece 235 milyar liralık bir ödeme yapıldığını öne sürmüşler, 98 yılına ait kısmi kár payı ödeme kararının mahkemece iptalini istemişlerdi. Ailenin 1996, 97 ve 99 tarihli genel kurullarında alınan kararların iptali istemiyle İstanbul 2, 8 ve 9'uncu Asliye Ticaret Mahkemeleri'nde açtıkları davalar halen sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle