GeriEkonomi 64 torbada 2994 madde yasalaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

64 torbada 2994 madde yasalaştı

64 torbada 2994 madde yasalaştı
refid:27199713 ilişkili resim dosyası

AK Parti hükümetlerinin 12 yıl boyunca sıklıkla başvurduğu, “torba yasa” düzenlemeleri, TBMM’de yeni bir yasama anlayışını gündeme getirdi.

Bu yöntemle, 12 yıl içerisinde 150 yasa çıkartıldı. Sadece, son yasama döneminde çıkartılan 64 düzenleme ile yasalaştırılan madde sayısı 3 bine yaklaştı.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

Kamuoyunun “torba yasa” olarak bildiği, bu düzenlemelerdeki sistem, tasarı ve tekliften farklı işliyor. Buna göre, milletvekillerine teklif olarak verdirilen ve ayrı ayrı konularda düzenleme içeren bu metinler, komisyon aşamasında tek bir yasa metnine dönüştürülüyor. Üzerine de, “Çeşitli kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifi” ibaresi konuluyor. Düzenlemeler “temel yasa” ilan ediliyor ve maddeler yerine bölümler halinde görüşülüyor. Torba düzenlemelerin bir çok maddesi de komisyonlarda değil, Genel Kurul’da önergelerle monte ediliyor.

AK Parti iktidarları boyunca, 150 kez başvurulduğu ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin yaptırdığı çalışmaya göre, AK Parti iktidarı, 21. dönemde 7, 22. yasama döneminde 28, 23. yasama döneminde 51, 24. yasama döneminde ise 64 kez bu yöntemle yasa çıkardı. Sadece son dönemde çıkartılan 64 yasanın toplam madde sayısının 2 bin 994 olduğu saptandı. Hamzaçebi, bu düzenlemelerin tamamının temel yasa olarak yasalaştırıldığını belirterek, “Bunların içinde içtüzükteki temel yasa tanımına uyan düzenleme de var” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle