17 Nisan 2014 Perşembe 03:47
İstanbul 20ºC
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32 ADnet  
Reklam için
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
İMKB II. SEANS
İMKB A-F
İMKB F-M
İMKB M-Z
Yatırım Fonları
A TİPİ FONLAR
B TİPİ FONLAR
SERBEST DÖVİZ
ÇAPRAZ KURLAR
ALTIN FİYATLARI
MB KURLARI
Yenibiriş
Emlak
Oto
Tatil
Sayfa satışları
Anneyiz.biz
En iyi on
Hürriyet Kurumsal
Hürriyet Almanya
Hürriyet USA
Okur Temsilcisi
Reklam
Bize Ulaşın
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

Yeni bir saadet zinciri mi

 
Yeni bir saadet zinciri mi 'Saadet zinciri’ olarak hafızalara kazınan 'Titan'dan sonra şimdi de internette benzer sistemler türedi.

Daha önce Titan benzeri bir olayda adı geçen Hakan Dalkılıç ve bir grup arkadaşı oluşturdukları siteye 200 Euro karşılığı kabul ettikleri üyelerine, yeni üyeler getirmeleri halinde yılda 10 bin Euro vaadediyor.

BAŞINDA bulunan grup dışında kimseye kazanç sağlamadığı daha önce yaşanan örneklerle ortaya çıkan pramit sistemi şimdi de internette şansını deniyor. Türkiye’de Kenan Şaranoğlu’nun başında olduğu Titan olayı ile "saadet zinciri" olarak bilinen bu kazanç sisteminin bir benzeri internette üyelerine kazanç vaadediyor. Referans Gazetesi’nde bugün yayınlanan habere göre, daha önce adı süpürge ve aloveralı satış zincirleriyle gündeme gelen Hakan Dalkılıç ve bir grup arkadaşı, sitelerine üye olanların yılda 10 bin Euro gelir elde edeceğini öne sürüyor.

ÇAYDAN ŞEKERE: Hakan Dalkılıç ve ekibinin kurduğu site, bir alışveriş sitesi olarak görünüyor. Sitede çaydan, şekere, kozmetik ürünlerinden çorba ve kıyafete kadar her türlü ev ihtiyacı ve hızlı tüketim ürünü yer alıyor. Buradan alışveriş yapmak için de üye olmak gerekiyor. Üyelik ise her yaştan ve kesimden herkese açık. Ancak bu sitenin diğerlerinde farkı, üye olmak için başlangıçta 200 Euro ödenmesi. Bu parayı ödeyerek "Hoşgeldin Paketi" alanlarla sözleşme ile üyeliğe kabul ediliyor. Üyelere ayrıca her ay alışveriş yapsa da yapmasa 100 Euro’yu da ödemek şartı getiriliyor. "Alışveriş yap ve kazan" sloganıyla sürdürülen zincirin üyelerine vaadi ise yıl sonunda 10 bin Euro verileceği./_newsimages/3118244.jpg

İSTANBUL’DA ŞIK OFİS: Shop&Earn sitesi İstanbul Caddebostan’da son derece şık, içinde dev akvaryumların bulunduğu bir ofisten yönetiliyor. 2 ay önce faaliyete geçtiği tespit edilen sitedeki iddiaya göre, üye sayısı 77 bini bulmuş durumda. Sitede geniş bir şekilde sistem anlatılırken, sık sık bu sitenin bir alışveriş sitesi değil, alışverişten kazanma sitesi olduğu açıkça belirtiliyor. Sitede ayrıca kurucuların yıllardır aynı işi yaptıkları ve network pazarlama alanında uzman oldukları ifade ediliyor. Sistemde üyelerin kazanacağı para üye sayısı arttıkça büyüyor. Bu haliyle 1997’de ortaya çıkarılan Titan zincirinin yöntemini kullanan sitede Hakan Dalkılıç ismi dikkat çekiyor. Dalkılıç’ın daha önce değişik alanlarda benzer zincirler kurduğu biliniyor.

YÖNETİCİDEN TEHDİT: Referans Gazetesi’nin haberinde sistemle ilgili bilgi alınmak istendiğinde şirket yetkililerinden Tekin Perinçek’in soruları sert tepkiyle karşıladığı da aktarılıyor. Görüşmenin ardından bir süre kapanan internet sitesi daha sonra yeniden yayına sokulurken, Perinçek’in şu sözleri de haberde yer alıyor: "Benim iznim olmadan şirketin ismini geçiren bir haberi yapamazsınız. Biz haber olmak istersek, istediğimiz gazetede, istediğimiz gazeteciyle ve istediğimiz şekilde haberimizi çıkartırız. Sonradan sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bu haberi yapmazsınız."

Eşleriyle birlikte mutluluk pozu

Sitedeki fotoğrafta kurucular şöyle anlatılıyor: "Gülay Rençber Dalkılıç-Hakan Dalkılıç, Esma Uysal Özant-Tuğrul Özant, Müge Gökmen Yüce-Giray Yüce, Hülya-İsmail Çatak, Esra Buçukoğlu-İzzet Buçukoğlu, Nuray Çağlar-Yunus Çağlar, Selma-Mehmet Ali Boz, Tolga Çamsoy ve Tekin Perincek. Hepsi kendi alanında söz sahibi, hepsinin geçmişleri başarılarla dolu. Geleceklerinin de öyle olacağından eminler.

Sistem nasıl işliyor

Zincire üye olmak yüzyüze görüşmeden geçiyor. Telefonda bilgi yok. Üye olmak için bir tanıdık olması şart.

Yapılan toplantının ardından 200 Euro ödeyenler "hoşgeldin paketi" alarak sözleşme imzalıyor. Bu 200 Euro "bağlılık" göstergesi olarak tanımlanıyor.

Üye olan kişi 1000’e yakın ürünün satıldığı siteden her ay 100 Euro’luk alışveriş yapmak zorunda. Aslında bu bedel alışveriş yapılmasa da alınıyor.

Zincire 200 Euro ödeyip giren, 5 kişiyi üye yaparsa "danışman" sıfatı alıyor. Ve yaptığı her üye ve o üyelerin de yaptığı yeni üyelerden yüzde 6-22 arasında pay alıyor. Üye arttıkça kazanıyor.

Titancılar 4.4 trilyon toplamıştı

Süpürge ile saadet zinciri

Sitenİn kurucusu olan Hakan Dalkılıç, daha önce Ahmet Cezmi Gürbüt ile Titan benzeri bir saadet zinciri ile 1998’de gündeme gelmişti. Sistem süpürge satışı ile yürüyordu. 580 milyon liralık süpürgelerin satışı için kapı kapı dolaşıp, ürün tanıtımı yapıldı. Süpürge almak için sisteme dahil olanlar, 238 milyon lirayı Delphin adlı şirkete ödüyordu. Ardından sıra bir yıl içinde bu süpürgeye 580 milyon lira ödeyebilecek 6 kişinin bulunmasına geliyordu. 6 kişi ikna edilemediği taktirde Delphin, yatırılan 238 milyon liraya el koyuyordu. Dalkılıç ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın bir ara aloe vera jeli içeren ürünleri, ’kansorejen etkisi olabileceği’ iddiasıyla yasaklaması üzerine harekete geçen ABD’li üretici Forever Living Product’la birlikte ortaya çıkmıştı.


  Yorum Sayısı 3 / 26     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
alp cenkerencik ('Garp4' tüm yorumları) 30/03/2007 - 12:24
HADİ HAYIRLI OLSUN MİLLETE VE MEMLEKETE!BU ÜLKENİN YASALARI,KANUNLARI DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞAN VATANDAŞINI KORUMAK ZORUNDA OLAN KURUM VE KURULUŞLARI HER HALDE GEREKENİ YAPACAKLARDIR.BELKİDE ORTADA SAKINCALI BİR DURUM OLMADIĞINI TESBİT ETTİKLERİ İÇİN BU GÜNE KADAR BİR ÇALIŞMA YAPMAMIŞLARDIR?BAKASANIZA ADAMLAR 77000 ÜYEYE ULAŞMIŞLAR BİLE!
AHMET SEDAT METE ('ASEME' tüm yorumları) 30/03/2007 - 12:14
MEMLEKETE HAYIRLI OLSUN,NE DİYELİM YANİ.
Mukerrem Gunebakan ('haberyorum1944' tüm yorumları) 30/03/2007 - 12:11
aynı dalaverelerden daha once takıbata ugramıs kısılere aynı ısı yapmasına nasıl ızın verılıyor. bu mılletın artık hortumlanmadık yerı kalmadı.bu safsatalara hala ınananlar nasıl olabılıyor anlamıyorum.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 26     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH