GeriEkonomi 615 milyon Euro yatırıyor HES sayısı 21’e çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

615 milyon Euro yatırıyor HES sayısı 21’e çıkıyor

615 milyon Euro yatırıyor HES sayısı 21’e çıkıyor
refid:15176896 ilişkili resim dosyası

Türkiye genelinde 19 HES’e yaptığı yatırım 500 milyon Euro’yu bulan Akfen Holding, Bayburt ve Erzurum’da da HES inşa edecek. Enerji yatırımlarının 615 milyon Euro’ya çıkacağını açıklayan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Tüm HES’lerimiz hayata geçtiğinde, 375 megavat güce sahip olup, 1.4 milyar kilovatsaat enerji üreteceğiz” dedi.

ENERJİ yatırımlarında hidroelelektrik santrallara (HES) ağırlık veren Akfen Holding’in, şu anda Türkiye genelinde bulunan 19 HES’e yaptığı yatırım 500 milyon Euro’yu bulacak. Devam eden 19 HES projesini tamamladıktan sonra, Bayburt ve Erzurum’da da iki adet HES planları bulunduğunu açıklayan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Amacımız Türkiye’de en fazla nehir tipi santral işleten firma olmak. Tüm HES projelerimiz hayata geçtiğinde, 375 megavat kurulu güce sahip olup, 1 milyar 400 milyon kilovat saat enerji üreteceğiz. Yatırım tutarı da 615 milyon Euro olacak” dedi. Akın, HES projeleri dışında Mersin’de bir doğalgaz çevrim santralı ve Hatay’da rüzgar santralı projelerinin olduğunu kaydetti.

500 milyon Euro yatırım

Şu anda sayıları 19’a ulaşan hidroelektrik santral yatırımlarını 2 gruba ayırdıklarını belirten Hamdi Akın, şu bilgileri verdi: “HES 1 diye adlandırdığımız grupta yer alan 10 santralın inşası eylül sonunda bitecek ve çalışır vaziyette olacak. Bunlar bittiğinde 124 megavata ulaşacağız ve bu da 550 milyon kilovatsaat enerji demektir. Bu da 50-55 milyon dolar ilave ciro anlamına geliyor. HES 2 olarak adlandırdığımız grubun ise, inşaatları başladı ve önümüzdeki yıl 30 Ekim’de bitecek. Toplamda 272 megavat güce ulaşacak ve yıllık 1 milyar 137 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz. Bu santrallar için 5 bankadan kredi almıştık. HES 1 grubu için alınan kredi miktarı 167 milyon Euro, HES 2 için alınan kredi miktarı da 138 milyon Euro’ydu. Toplam yatırım tutarını ise 500 milyon Euro olarak hesaplıyoruz.”

2 yeni santral daha

Akın, HES 3 adı altında iki adet HES yatırımları daha olacağını ancak şu anda finansmanlarının yapılmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bayburt’ta Çoruh nehri üzerinde lisans uygunluk belgesini aldığımız Laleli adında 160 milyon Euro’luk baraj tipi santralımızolacak. 99 megavat kurulu güce sahip olacak ve tek başına en büyük projemiz olacak. Ayrıca Erzurum Adadağ’da 4 megavat kurulu güce sahip nehir tipi bir HES projemiz daha olacak. Tüm HES projelerimiz hayata geçtiğinde, 375 megavat kurulu güce sahip olup, 1 milyar 400 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz. Yatırım tutarı da 615 milyon Euro olacak.”

Doğalgaz ve rüzgar

Hidroelektrik santrallerinin dışında enerji alanında farklı yatırımlarının da olacağını aktaran Hamdi Akın, şunları söyledi: “Mersin’de 450 megavat kurulu güce sahip bir doğalgaz santralimiz var. 3 milyar 262 milyon kilovat saat üretimi olacak ve maliyeti de 260 ile 280 milyon dolar arasında değişecek. Lisansı çıktığı anda hemen başlamayı planlıyoruz. Ayrıca Hatay’da 69 megavat kurulu güce sahip bir RES için müracaatımız oldu.”

Enerjinin payı artıyor

AKFEN Holding içinde havalimanı, liman işletmeleri, inşaat ve otel yatırımlarının ardından enerjinin geldiğini aktaran Hamdi Akın, “Enerji yatırımlarımız yavaş yavaş ilerliyor. Holdingin içinde önemli bir iş kolu olma yolunda” dedi. Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav ise 2012’de cironun yüzde 11’ini enerjiden elde etmeyi planladıklarını belirtti.

Dağıtımda gri nokta var, aktif olmayız

HAMDİ Akın, elektrik dağıtımında aktif olmayacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Fiyatlar bizim düşündüğümüzün çok üstünde. Bu nedenle uygun görmedik. Ürettiğimiz enerjiyi satabilme konusunda sıkıntımız yok. Dağıtıma da olmazsa olmaz gözüyle bakmıyoruz. Elektrik dağıtımında sürprizler ortadan kalkmadan talip olmayı düşünmüyoruz. Dağıtımda gri noktalar var. Almayan bir, alan bin pişman.”

Kâr için çevreye zarar vermem Yuvarlakçay’da şimdilik durduk

ÇEVRESEL değerlendirmeler çerçevesinde bundan sonra Türkiye’de hidroelektrik santrallarının yapımının kolay olmayacağını ifade eden Hamdi Akın, HES’lerin yapımı sırasında çevrecilerle karşı karşıya kalma durumunu şöyle anlattı: “Bundan sonra santralların yapımının yavaşlayacağını düşünüyorum. Engeller giderek artıyor. Sivil toplum kuruluşları daha fazla ses çıkarıyor, valilikler de taraf olmaya başladı. Her tepki artık hemen cevap buluyor. Ancak bu işin ortasını bulmak gerekir. Çevreye zarar veren yatırımı kâr amacıyla kimse yapmaz, ancak santralın yapılmaması için de bahane olarak çevrenin gösterilmesi doğru değil. Biz gelen tepkiler üzerine Muğla Yuvarlakçay’daki HES projemizi şimdilik durdurduk. EPDK’ya da başvurumuzu yaptık.”

Yurtdışında henüz HES düşünmüyor

YURTDIŞINDA şu an için HES yatırımı planlarının olmadığını anlatan Hamdi Akın, “Gürcistan’dan orada havalimanı da işletiyor olmamız nedeniyle teklif geldi. Fakat önce ülkemizde bu konuda iyi olmayı düşünüyoruz. İnşaatı devam eden HES’ler bitecek, işletmesini yapacağız ki ondan sonra yurtdışını düşünebilelim. Belki daha sonra olabilir” diye konuştu.

Herkesin ucuza deniz gören oda hakkı var

AKFEN GYO ile ve Accor ortaklığında hayata geçirilen Novotel ve ibis otellerinin sayısının 2011’de 20’ye çıkacağını belirten Hamdi Akın, “Biz bunun sayısını 40’a çıkarmak istiyoruz ama bütün mesele arsa üretimi. Şehir içinde ucuz arsa bulamıyoruz” dedi. İstanbul’daki otellerden söz eden Akın, “İstanbul’a gelen herkesin ucuz fiyata deniz gören bir otelde kalmaya hakkı var. Deniz manzaralı odalara 250 dolar ödemesine gerek yok” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle